Co to jest woonerf?

Woonerf to słowo, z którym spotykamy się coraz częściej (obok parków kieszonkowych) kiedy mowa o przestrzeni miejskiej i potrzebach mieszkańców dużych metropolii. Czym jest więc woonerf? To przyjazna dla ludzi ulica, na której pierwszeństwo mają piesi i rowerzyści. Przy takiej ulicy jest dużo ławek, stolików, placów zabaw i zieleńców. Mieszkańcy mogą tu zaparkować rower, spotkać się z sąsiadami, zrelaksować patrząc na zieleń, spacerować. Słówko pochodzi z języka holenderskiego (vo͞onərf). To właśnie w Holandii powstały pierwsze woonerfy w latach 70. ubiegłego stulecia. W Polsce najbliższym woonerfowi wyrażeniem jest chyba deptak, ewentualnie podwórzec.

Jakie korzyści daje woonerf?

Czemu woonerfy są ważne? W mocno zurbanizowanej przestrzeni pozwalają mieszkańcom na oddech i trochę swobody. Dają poczucie bezpieczeństwa (brak ruchu drogowego) i sprawiają, że w centrum miasta żyje się po prostu lepiej i miło spędza czas - przestrzeń jest przyjazna organizacji ulicznych festynów, targów, koncertów itp. Można tu na przykład posiedzieć w restauracyjnym ogródku, lub pograć w szachy przy specjalnym stoliku. Jednocześnie woonerfy muszą być zaprojektowane tak, by mieszkańcy domów mogli dojechać do swoich lokali (zarówno swoimi autami jak i komunikacją miejską). 

Pierwsze wonnerfy w Polsce

Pierwszy woonerf w Polsce pojawił się w 2014 roku Łodzi przy ulicy 6 Sierpnia, w ramach budżetu obywatelskiego. Kolejne wyrastają jak grzyby po deszczu. W samej Łodzi mamy je przy Piramowicza i Traugutta, w planach następne na Polesiu (w ramach programu Zielone Polesie). W Warszawie taką przestrzeń zaplanowano na terenie Browarów Warszawskich (pasaż Haberbuscha i Schielego), w woonerf ma zmienić się także ulica Środkowa. Gdynia może pochwalić się takim deptakiem przy ul. Abrahama, na odcinku od ulicy 10 Lutego do ul. Batorego. Pojazdy mogą tu poruszać się z maksymalną prędkością 20km na godzinę.