Zaglądamy dziś na starą część warszawskiej Pragi, gdzie mieści się mieszkanie zaprojektowane przez architektkę wnętrz Martę Czeczko. Lokum należy do polsko-zelandzkiej pary oraz ich czworonożnego pupila - psa Boba. Na 60 m2 przestrzeni udało się umieścić przestronny salon, połączony z jadalnią i aneksem kuchennym, sypialnię, funkcjonalny gabinet, a także łazienkę i pralnię.

Klimat starej kamienicy w mieszkaniu na warszawskiej Pradze

Najważniejsze założenie projektu? Kluczowym elementem było to, aby w nowym budownictwie stworzyć klimat starej kamienicy. Zamierzony cel udało się osiągnąć dzięki elementom, które nadają przestrzeni klasycznego charakteru - sztukaterie ścienne, parkiet ułożony we francuską jodełkę, czarno-białe płytki ceramiczne, matowe powierzchnie marmuru, a także głębokie odcienie inspirowane kamieniami szlachetnymi.

Strefa dzienna mieszkania 

 Na strefę dzienną mieszkania składa się przestronny salon, połączony z jadalnią oraz aneksem kuchennym. Do przestrzeni wpada duża ilość dziennego światła, dzięki dość sporym oknom. Całość utrzymana jest głównie w stonowanych i klasycznych odcieniach bieli i brązu. Na białych ścianach widnieją z kolei delikatne sztukaterie, które nadają temu wnętrzu eleganckiego charakteru. Wyróżniającym się punktem w tym pomieszczeniu jest z pewnością kanapa w kolorze butelkowej zieleni. Tuż obok niej, stanął niewielki stolik kawowy z marmurowym blatem. Naprzeciwko nie zabrakło również telewizora i praktycznej szafki rtv. Część jadalnianą tworzy z kolei okrągły, drewniany stół otoczony czterema minimalistycznym krzesłami. W kuchni wykorzystano fronty w odcieniach ciepłego brązu i klasycznej bieli. Przestrzeń między górnymi, a dolnymi szafkami uzupełniają matowe, marmurowe płytki. Proste formy mebli i dodatków, a także mocniejsze akcenty czerni, przełamują tu tradycyjny charakter materiałów wykończeniowych.

fot. Łukasz Nowosadzki / Archilens.pl

fot. Łukasz Nowosadzki / Archilens.pl

Do innych stref mieszkania przechodzimy przez niewielki korytarz. Wzdłuż niego, swoje miejsce znalazła praktyczna komoda z licznymi szafkami do przechowywania niezbędnych rzeczy. Tuż nad nią zawisło lustro o nieregularnym kształcie, które w ciekawy sposób uzupełnia przestrzeń.

Strefa prywatna mieszkania

Sypialnia została utrzymana w odcieniach klasycznej bieli i delikatnych szarości. Tutaj również nie zabrakło subtelnych sztukaterii ściennych. Niemal całą powierzchnię tego pomieszczenia zajmuje duże łóżko, naprzeciwko którego powieszono podłużne lustro w złotej ramie. Tuż obok niego, mieści się również rząd czterech półek, na którym znajdują się w głównej mierze elementy dekoracyjne. Wszelkie niezbędne rzeczy para jest w stanie schować w przestronnej szafie, umieszczonej wzdłuż jednej ze ścian. W łazience z kolei króluje marmur oraz głębokie odcienie granatu, inspirowane kamieniami szlachetnymi. Całą kompozycję miękko uzupełniają dodatki i armatura w kolorze złota.

fot. Łukasz Nowosadzki / Archilens.pl

fot. Łukasz Nowosadzki / Archilens.pl

W mieszkaniu wydzielono również funkcjonalny pokój, który może pełnić zarówno funkcję gabinetu do pracy, jak i pokoju gościnnego. Umieszczono w nim biurko w kolorze ciemnego drewna, a także granatową kanapę. Ciekawym punktem w tym pomieszczeniu jest niewielka gablotka ze szklanymi drzwiami, która mieści wszelkiego rodzaju książki oraz różnorodne dekoracje.

fot. Łukasz Nowosadzki / Archilens.pl