Dzisiaj odwiedzamy Wielkopolskę. Ten nowoczesny dom pod Poznaniem to dzieło pracowni PL.architekci (w składzie Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka, przy współpracy Joanny Sypniewskiej). Nietypową formę budynku podyktował specyficzny kształt działki oraz krajobraz bezpośredniego otoczenia. Przeskalowane połacie dachu stały się punktem wyjścia dla formy domu. Budowla, mimo iż pozbawiona ruchomych elementów, jest zmienna. W zależności od puntu widzenia obserwatora dom wydaje się być niski lub wysoki, wąski albo szeroki. 

Dom (176 metrów kwadratowych powierzchni) powstał dla rodziny z dziećmi. Inwestorzy chcieli mieć u siebie jak najwięcej otwartej przestrzeni. Zależało im na tym, żeby piętro nie było odcięte od parteru. Stąd właśnie pomysł architektów, by "góra" była swego rodzaju antresolą zawieszoną nad parterem. Znalazły się tam trzy sypialnie, garderoba i łazienka. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie świetlików na dachu - wpuszczają one światło w centralne części domu. Nas najbardziej oczarował salon z pluszową kanapą i wspaniałym widokiem na otaczającą budynek zieleń. A co najbardziej spodobało się w tej realizacji Wam?

Punktem wyjścia przy projektowaniu domów są dla nas zawsze rozmowy z inwestorami: jak żyją, jak spędzają czas wolny, co lubią, jaki mają budżet... Nigdy nie dzielimy projektu na architekturę, wnętrza czy ogród. Równocześnie pracujemy nad całością dzięki czemu dom jest spójnym konceptem. Tak też było z tym projektem. - powiedział nam Bartłomiej Bajon.