Kochamy Boże Narodzenie, tradycyjne potrawy i zapach żywej choinki w domu. W tym roku zdecydowanie stawiamy na drzewko w doniczce jako na bardziej ekologiczne rozwiązanie. Choinka w doniczce odpowiednio podlewana zachowuje świeżość i nie gubi igieł. Jak wybrać roślinę, która ozdobi nasz dom w Święta, a później będzie rosła w ogrodzie? Podpowiadamy.

Jak wybrać choinkę w doniczce?

Przede wszystkim trzeba kupić choinkę, która od samego początku była hodowana w doniczce. Nie może to być roślina z gruntu, wykopana (nawet z korzeniami) i dopiero do donicy wstawiona. Takie drzewko najprawdopodobniej zmarnieje. 

Choinkę w doniczce można kupić w centrach ogrodniczych, szkółkach drzewek i niektórych marketach. Jaki gatunek drzewka wybrać? Najlepiej sprawdzą się świerk kłujący zwany srebrnym, jodła kaukaska, świerk serbski. Im mniejsze drzewko, tym większa szansa na to, że po przesadzeniu do ziemi przyjmie się i będzie dobrze rosło. Trzeba zwracać uwagę na to, by sadzonka wyglądała zdrowo, miała zielone igiełki i brak suchych gałązek. 

Zakupioną odpowiednio wcześniej choinkę w doniczce najpierw hartujemy. Przyniesioną z zimna wstawiamy do chłodnego pomieszczenia i stopniowo przenosimy w coraz cieplejsze miejsca. Choinki w doniczce nie stawiamy koło kaloryfera czy pieca. Od razu po okresie świątecznym zdejmujemy z choinki ozdoby i znów przenosimy ją do chłodnego pomieszczenia (około 10 stopni). Oczywiście co jakiś czas podlewamy roślinę. Wczesną wiosną choinka z doniczki będzie już gotowa do posadzenia w gruncie.