Poznańskie targi Arena Design startują już za 20 dni. To wyjątkowy i bardzo intensywny czas dla całej branży: spotkania, wystawy, warsztaty, prelekcje. O to, co nowego czeka na nas w Poznaniu w tym roku zapytaliśmy dyrektor kreatywną imprezy i projektantkę Marią Jeglińską-Adamczewską

ELLE Decoration: Arena Design za niecały miesiąc. Czy jako dyrektor kreatywna targów czujesz już ekscytację?Maria Jeglińska-Adamczewska: Niewątpliwie czuję dużą odpowiedzialność za kierowanie targami od strony merytorycznej. Na tym etapie jest to stres zmieszany z ekscytacją. Jestem bardzo zaintrygowana, jak publiczność zareaguje na naszą propozycję programową. Te targi robimy dla branży, jak i dla wszystkich zainteresowanych wzornictwem. 

Jak twoja praca projektantki pomaga Ci w organizacji tak dużego wydarzenia?
Dobra metodologia pracy, która jest ta sama przy projektowaniu przedmiotów, mebli, etc. Każdy projekt wymaga później doboru innych „narzędzi” projektowych. 

Co w tym roku było największym wyzwaniem? A co zaskoczeniem?
Przy tej edycji, zwiększyliśmy ilość nowych stref i projektów inicjowanych przez ARENA DESIGN. Dochodzą dwie nowe strefy: Wizjonerzy Polskiego Wzornictwa i Formy Przyszłości, które były zainicjowane przez Zarząd Międzynarodowych Targów Poznańskich. Bardzo mnie cieszy, że są  zaangażowani w ten projekt. Widzą potencjał naszego rynku i tworzenie nowej jakości targów, miejsca spotkań, wymiany wiedzy, kontaktów, gdzie chcemy inicjować przedsięwzięcia. Oprócz tych dwóch nowych stref, dochodzi nowy projekt AD Rooms, dedykowany projektowaniu wnętrz. Pierwszą edycję projektu rozpoczynamy z chmara.rosinke, duetem projektantów z Berlina. 

SLOWNESS - takie hasło towarzyszy tegorocznej edycji. Czym SLOWNESS jest dla Ciebie?
Tytuł jest trochę prowokacyjny. Czy powolne projektowanie jest możliwe? Niekoniecznie chodzi nam o zwolnienie tempa, ale raczej o przemyślane projektowanie na każdym etapie całego procesu: od materiałów, po strategie biznesowe, tworzenia nowych marek i wdrażanie nowych produktów.
W Polsce mierzymy się jeszcze z innymi problemami. Mamy mnóstwo fantastycznych zakładów produkcyjnych, które produkują wzory dla zagranicznych klientów. Dalej jesteśmy postrzegani jako kooperant, a nie jako kraj z rozpoznawalną metką „designed in Poland”. Nie wiem jak długo będziemy atrakcyjni cenowo dla marek zagranicznych produkujących swoje wzory w Polsce. Bardzo chcę, żeby ARENA  była miejscem pokazującym najnowsze wzory oraz wspierającym firmy, które chcą założyć własną markę z autorskim katalogiem produktów. Tym firmom również  dedykowane są targi ARENA DESIGN. Możliwe, że jest to utopijnie, ale bardzo zależy mi, żeby ARENA DESIGN wspierała polski przemysł meblowy/wykończenia domu (przedmioty, wykończenia, etc.) i zachęcała do współpracy z projektantami. 

Jakich gości specjalnych spotkamy w tym roku na targach? Którego z wykładów czy warsztatów nie można przegapić Twoim zdaniem?
Zapraszam na wykład wszystkich 7 gości! Giulio Ridolfo będzie opowiadał o procesie powstawania kolorów i tkanin dla marek, z którymi współpracuje, jak Kvadrat czy Moroso. Maddalena Casadei opowie o swoich projektach i pracy w roli dyrektorki artystycznej trzech włoskich marek (Fucina, B Line i Paola Zani). Carole Baijings ze swojej perspektywy opowie, jak ważny jest dla niej kolor i powierzchnia obiektów, które projektuje. Projektant Torbjørn Anderssen (prowadzi studio Anderssen & Voll) opowie miedzy innymi o marce NedreFoss, którą współtworzy z Espenem Vollem. Michael Anastassiades opowie o swoich projektach, skupiających się głównie na oświetleniu, produkowanych pod jego nazwą dla włoskiej marki Flosa. Jan Boelen, kurator, wykładowca i dyrektor artystyczny opowie o działaniach Atelier Luma (Arles, Francja), laboratorium, do którego zapraszani są naukowcy i projektanci, aby rozwijać nowe materiały z lokalnych zasobów, czy odpadów. Seetal Solanki, projektanta materiałów, pedagog, założycielka studia badawczego Ma-tt-er opowie o działaniach wokół materiałów.
Bardzo się cieszę z tegorocznego programu. Oprócz wykładów gości specjalnych przeprowadzimy rozmowy  z Projektantami Roku, studiem chmara.rosinke. Odbędzie się również panel dedykowany drugiej edycji wystawy Zasoby, kuratorowanej przez Agatę Nowotny.

Opowiedz nam proszę o tegorocznych wyróżnionych w konkursie Projektanci Roku. 
W tym roku wyróżniliśmy trzy studia projektowe: Jan Kochański, Tartaruga Studio i UAU Project. Przez tę nagrodę, w formie wystawy, chcemy pokazać ile obliczy ma projektowanie. Nagradzamy młode pracownie, które się szybko wyróżniły i konsekwentnie działają. Jan Kochański projektant form przemysłowych wyróżnił się projektem dla takich marek jak Comforty Menu A/S; Tartaruga Studio, produkuje kilimy własnych projektów, ręcznie wykonane w ich studio, w Łodzi. A UAU Project podobnie jak Tartaruga produkuje obiekty własnych projektów, tylko wydrukowane w 3D. 

Kiedy myślisz o polskim wzornictwie to...
Jeszcze mamy bardzo dużo do zrobienia. 

Czy masz swój ulubiony, dobrze i pięknie zaprojektowany przedmiot, którego używasz na co dzień? Co to jest?
Jest parę takich rzeczy. Często są to rzeczy wynalezione na pchlich targach albo online. Ale chyba najbardziej sobie cenię pudełko projektu Enzo Mari dla Danese, które trzymam na moim biurku. Pudełko dalej jest w produkcji i składa się z dwóch części, pokrywki i pojemnika ze zintegrowanymi zawiasami. Trzymam w nim moje kredki do rysowania.

Który ze swoich projektów lubisz najbardziej i dlaczego?
To jest bardzo trudne pytanie, to trochę jakby się zapytać, które ze swoich dzieci lubi się najbardziej. Każdy projekt jest inny, w tym jest siła. 

Czy masz jakieś zawodowe marzenia?
Na szczęście jest ich mnóstwo! Na pewno chciałabym stworzyć długotrwałą relację z paroma markami. Sporo czasu zajmuje zrozumienie drugiej strony (klienta, zamówienia, funkcjonalność). Im lepiej się rozumiemy, to tym lepsze są wyniki współpracy. Bardzo bym też chciała zaprojektować meble do budynku publicznego, jak muzeum, gdzie projekt jest tworzony bezpośrednio do kontekstu. 

ARENA DESIGN odbędzie się 25-28 lutego 2020 r. Na terenie Międzynarodowych  Targów Poznańskich w pawilonie 3 (ul. Głogowska 14, Poznań)
BILETY:
Przedstawiciele branży (projektanci, architekci) – wstęp wolny po rejestracji
Studenci, absolwenci designu, architektury, projektowania wnętrz – 10–20 zł
Osoby spoza branży – 30 zł.
Szczegóły na: www.arenadesign.pl