Niebieskie wzorki na białym talerzu znaleźć można w każdej kuchni. To motyw, który przewija się na ceramice od lat, a sięgając w głąb historii, nawet wieków.

Porcelana, czyli biała przeświecająca ceramika wysokiej jakości, wynaleziona została w Chinach w VII w. Wytwarzana z mieszanki glinki kaolinowej ze skaleniem i kwarcem poprzez wypalanie uformowanych wyrobów w temperaturze od 920-980 °C (wyroby nieszkliwione, tzw. biskwit) aż do 1280-1460 °C (wyroby szkliwione). Charakteryzuje się niską nasiąkliwością, dużą wytrzymałością mechaniczną, wysoką odpornością na działanie czynników chemicznych i nieprzepuszczalnością dla cieczy i gazów. Większość egzemplarzy traktowano jak dzieła sztuki, a jej ceny porównywano do cen kruszców!

W XVII wieku jako substytut prawdziwej porcelany importowanej wówczas z Chin były fajanse z Delft lub delfty – wyroby dekoracyjne i użytkowe wykonane w technice fajansu z ręcznie malowanymi dekoracjami w kolorze niebieskim na białym tle ze szkliwa cynowego, pochodzące z XVII do połowy XIX wieku i wyprodukowane w manufakturach zlokalizowanych w holenderskim mieście Delft. 

Współczesna ceramika malowana na kobaltowo inspiruje się zarówno chińską porcelaną, jak i fajansem z Delft, jednak wzory przybiera bardzo współczesne, często graficzne, a nawet potrafi zaskoczyć kształem jak marka Moooi w swojej kolekcji "Delft". 

Ceramika malowana na niebiesko - galeria>>