Cegła jest budulcem od wieków, ale może być także świetnym materiałem wykończeniowym czy dekoracyjnym.

Ceglana ściana dodaje wnętrzu charakteru i głębi. Obojętne, czy surowa, czy malowana, ma niezaprzeczalną zaletę -  wzmacnia lub przełamuje klimat, który chcemy stworzyć. Wnętrze w stylu rustykalnym będzie wydawać się znacznie bardziej przytulne i sielskie, natomiast mieszkania w stylu industrialnym zyskają na wiarygodności, nawet jeśli istnieją w budynkach, którym daleko do pofabrycznych, loftowych  przestrzeni.

Eleganckim, klasycznym i bardzo dosłownie urządzonym wnętrzom ściana z cegieł doda bezpretensjonalnego uroku, a do minimalistycznych przestrzeni wprowadzi nieco ciepła. Ładnie wyeksponowana zdejmie z minimalistycznych wnętrz odium laboratoryjnego chłodu i onieśmielającej pustki. W przestrzeniach pełnych  gładkich płaszczyzn - tafli mebli, jednolitych ścian - ceglana ściana na pewno przykuje uwagę. Ceglane ściany często malowane są na jednolity kolor; najczęściej można spotkać biel, czerń i szarość. To  rozwiązanie, które na pewno sprawia, że ceglana ściana  wydaje się bardziej subtelna, mniej surowa i nie dominuje we wnętrzu.

Popularność cegły, ale i fotorealistycznych wzorów przełożyła się na liczne ceglane wzory na tapetach i tkaninach.  Najlepiej sprawdzają się użyte bez zadęcia, z przymrużeniem oka, np. w pokojach dziecięcych jako wzory na poduszkach, pościeli, albo pobudzające wyobraźnię tapety dla małych kreatorów. Zdecydowanie lepiej, aby nie sąsiadowały  z prawdziwą ceglaną ścianą, bo nawet te najwierniej oddające wzór, na pewno przegrają w tej konkurencji.

Tekst: Ela Stasiak