Piecyk, koza albo tradycyjny kominek. Mieszkańcy domów mają wiele opcji do wyboru. Ale co, jeśli kojący widok płomieni na palenisku zamarzy się mieszkańcom bloków? Rozwiązaniem problemu braku instalacji kominowej są biokominki (oczywiście można je instalować także w domach jednorodzinnych). Palimy w nich specjalnie do tego przeznaczonym biopaliwem. Podczas jego spalania nie wydzielają się sadze i dym (a jedynie para wodna i minimalna ilość dwutlenku węgla). Jest to więc ekologiczne i do tego bardzo czyste rozwiązanie. Biokominki można zamontować na ścianie, można go też po prostu ustawić w wygodnym dla nas miejscu (w zależności od modelu).

Biokominki - zalety

- biokominek nie potrzebuje specjalnej instalacji (wystarczy sprawna wentylacja w mieszkaniu),
- nie tylko dekoruje wnętrze, ale dodatkowo je dogrzewa,
- nie wydziela trującego dymu,
- łatwo się go czyści, 
- daje możliwości aromaterapii (stosowany z olejkami eterycznymi);
- nie trzeba magazynować drewna na opał.

Biokominki - wady

- brak efektu drewna trzaskającego na kominku,
- dość wysoka cena biopaliwa, 
- trzeba zachować ostrożność, szczególnie w przypadku obecności w domu małych dzieci i zwierząt (ryzyko pożaru) - absolutnie zabronione jest dolewanie biopaliwa do kominka, gdy mamy w nim rozpalony ogień - grozi to ciężkim poparzeniem.

Ile kosztuje biokominek?

Ceny biokominków są różne. Najtańsze z nich kupimy już za około 300 złotych. Najdroższe modele to wydatek nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, czy produkt posiada odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Nie bez wpływu na cenę jest także design. Obecnie na rynku jest spory wybór biokominków w różnych stylach od tradycyjne aż po supernowoczesne. Biokominek wpasuje się więc w klimat mieszkania. Koszt biopaliwa to mniej więcej 10 złotych za litr. Litr powinien wystarczyć nam na około 2 do 5 godzin palenia w biokominku. Nie warto decydowć się na tańsze zamienniki ze względu na często nie do końca zbadany skład. Dobre biopaliwo będzie posiadało certyfikat wydany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH. Podczas spalania nie powinno wydzielać nieprzyjemnego zapachu.