Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał pozytywną decyzję ustalającą projekt rzeźby autorstwa artystki Joanny Rajkowskiej. Dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka będzie mogło stanąć na na Placu Pięciu Rogów w Warszawie. To instalacja artystyczna, w której wnętrzu znajdzie się mechanizm emitujący dźwięki wykluwającego się pisklęcia. W środku znajdą się odtwarzacz, wzmacniacz, moduł sterujący, zegar oraz wzbudnik. Ostatni element jest w istocie sercem projektu - zamienia skorupę jaja w membranę głośnikową. Element sprawi, że dźwięk można będzie nie tylko usłyszeć, ale i poczuć poprzez drgania fali dźwiękowej.  Odgłosy które usłyszymy to prawdziwe dźwięki pisklaka nagrane przez artystkę specjalnie na potrzeby tej instalacji. 

Rzeźba Joanny Rajkowskiej to rodzaj zaproszenia, wręcz prowokacji do refleksji na temat relacji człowieka z naturą – wyjaśnia Paweł Grodzicki, współautor projektu nowej koncepcji Placu Pięciu Rogów z WXCA. – Zaproponowaliśmy współpracę akurat tej artystce, nie tylko dlatego, że jej pracownia znajduje się w sąsiedztwie przebudowywanego placu, ale przede wszystkim ze względu na jej sposób myślenia o interwencjach w przestrzeniach publicznych, który nam bardzo nam odpowiada – dodaje.

Pomysł na tego typu sztukę uliczną zrodził się w wyniku dyskusji architektów z Zarządem Dróg Miejskich w Warszawie z uwzględnieniem głosu okolicznych mieszkańców. To tej ostatniej grupie w szczególności zależało na charakterze samego Placu. – Od samego początku każdy etap pracy nad projektem był szeroko dyskutowany i dostosowywany do oczekiwań różnych grup i w dodatku ściśle nawiązuje do historii miejsca, o czym niewiele osób wie – mówi Piotr Łosek, współautor projektu z WXCA. Jeśli prześledzić historię styku ulic Chmielnej, Brackiej, Szpitalnej, Kruczej i Zgody, dotrzeć można do informacji, że w XVIII wieku odbywały się tam Hece - krwawe pokazy walk zwierząt czy wręcz polowanie na nie. Rzeźba, która pojawi się na placu kilka stuleci później, symbolicznie podkreśli, jak bardzo zmieniła się relacja człowiek-zwierzę.