W zeszłym tygodniu, stacja BBC przekazała informację odnośnie tego, że Banksy chce kupić byłe więzienie w Reading za 10 milionów funtów. Celem artysty jest przekształcenie dawnego zakładu karnego w centrum sztuki.

W więzieniu w Reading w latach 1895-1897 swój wyrok odsiadywał irlandzki poeta Oscar Wilde. Został skazany po tym, jak odkryto jego romans z lordem Alfredem Douglasem. Mural na budynku więzienia nie jest wcale przypadkowy. Banksy przyznał, że jest to jego dzieło i przedstawia uciekającego więźnia, który przypomina właśnie Oscara Wilde’a.

Zobacz też: Uciekający więzień na najnowszym muralu Banksy'ego

Budynek nie jest użytkowany od kilku dobrych lat. Brytyjskie ministerstwo sprawiedliwości wystawiło go na sprzedaż dwa lata temu, jednak finalnie żadna transakcja nie doszła do skutku. Rada miasta postanowiła więc ponownie wystawić ofertę, tym razem jednak chcąc przekształcić więzienie w centrum sztuki. Banksy odpowiedział na ten pomysł, proponując przy tym 10 milionów funtów za kupno owego budynku.

"Przekształcenie miejsca, które go (Wilde'a) zniszczyło, w bezpieczne miejsce dla sztuki pasuje tak doskonale, że musimy to zrobić." – wypowiedział się brytyjski artysta Banksy.

Niestety, brytyjski resort sprawiedliwości oświadczył, że termin przeznaczony na składanie ofert dobiegł już końca.