Słynny obraz Banksy’ego „Love Is in the Air” został podzielony na 10,000 oddzielnych tokenów NFT (non-fungible tokens). Wszystko to dzieje się za pośrednictwem firmy Particle - jednej z platform zajmujących się handlem NFT. Jej współzałożycielem jest Loïc Gouzer - były szef działu sztuki współczesnej w domu aukcyjnym Christie’s. Gouzer mówi, że obraz Banksy’ego to pierwsze w historii dzieło sztuki, które wystawią na sprzedaż w takiej postaci.

„Banksy postawił świat sztuki na głowie. Powszechnie uważany za jednego z najbardziej kultowych twórców XXI wieku – jego śmiała, humanitarna natura i silne przekonanie, że sztuka powinna być dla wszystkich, odzwierciedla misję Particle, czyniąc to arcydzieło symbolicznym podczas uruchamiania platformy”. - mówi Loïc Gouzer.

"Love Is in the Air" Banksy'ego na sprzedaż w postaci tokenów NFT

Każdy z tokenów będzie oddzielną częścią obrazu. Chętni mogą zamówić wirtualną cząstkę dzieła na platformie Particle. Cena tokenu? Około 1500 dolarów za sztukę. Oczywiście wartość zakupionego tokenu może  w przyszłości  wzrastać. Kupujący nie będą mogli samodzielnie wybrać swojej części z obrazu - tokeny zostaną przydzielone losowo. Sprzedaż odbędzie się w okresie od 10 do 14 stycznia 2021 roku.

Particle zapewnia, że nie zamierza nigdy sprzedawać fizycznego odpowiednika obrazu. Celem całego projektu jest zbudowanie najlepszej na świecie kolekcji dzieł sztuki, która w cyfrowy sposób będzie mogła należeć do społeczności, ale w fizycznej wersji będzie zabezpieczona w rękach organizacji.