Bananowiec to roślina ostatnio chętnie hodowana w domach. Jak dbać o ten egzotyczny kwiat doniczkowy? Podpowiadamy.

Bananowiec

Bananowiec czyli banan zwyczajny (Musa paradisiaca) to gatunek uprawiany przede wszystkim dla smacznych owoców w krajach tropikalnych (Ameryce Łacińskiej, Afryce, Australii). Ozdobą rośliny są jej podłużne, duże jednak dość cienkie i delikatne liście tworzące na szczycie charakterystyczny pióropusz. Bananowce ozdobne można z powodzeniem hodować w domu. Raczej nie można wtedy liczyć na jadalne owoce, ale piękne liście wynagrodzą włożony w opiekę trud. 

Jak dbać o bananowce w domu?

Bananowiec powinien mieć dużą i raczej ciężką doniczkę (roślina wyrasta z dużej bulwy), a do tego sporo miejsca wokół (osiąga spore rozmiary). Kwiat lubi gliniaste podłoże z dodatkiem perlitu i słoneczne stanowisko (południowa wystawa z pewnością mu nie zaszkodzi). Dobrze rośnie w temperaturze od 20 do 25 stopni. Jeśli temperatura spada poniżej 15 stopni kwiat to najprawdopodobniej odchoruje. Latem można trzymać roślinę na tarasie czy balkonie. Przed wyniesieniem bananowca "na stałe" na powietrze warto pomyśleć o "zahartowaniu" kwiatka przez 2-4 dni.  

Bananowiec - podlewanie

Bananowce lubią obfite podlewanie, szczególnie w ciepłych miesiącach. Ziemia w donicy powinna być zawsze delikatnie wilgotna. Wodę wlewamy do ziemi, raczej nie spryskujemy liści (co może skończyć się brunatnymi plamami). Wiosną i latem wodę do podlewania mniej więcej co dwa tygodnie mieszamy z płynnym nawozem. Można też zastosować odżywkę do roślin zielonych w pałeczkach, którą wkładamy do ziemi. Do liści nie używamy nabłyszczacza, ewentualny kurz ścieramy z nich delikatnie miękką szmatką.

Bananowiec - rozmnażanie 

Bulwa, z której wyrasta bananowiec wytwarza kłącza. Te z kolei dość szybko wypuszczają nowe liście. Wystarczy taki odrost uciąć w odpowiednim miejscu i zasadzić w nowej donicy, by cieszyć się nową roślinką. Najlepiej zrobić to wiosną - młody bananowiec szybciej się zaaklimatyzuje.  

_________

W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. Tutaj dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach: pomoc dla Ukrainy.