Lubimy naszą polską zimę i świąteczną, grudniowa atmosferę. Czasami jednak, szczególnie wtedy gdy temperatura spada w okolice zera, z nieba leci śnieg z deszczem, a ciemno robi się tuż po godzinie 15:00, uciekamy myślami w ciepłe miejsca. Chyba dlatego od razu w oko wpadł nam ten niezwykły dom na Bali zaprojektowany przez pracownię IBUKU.  
Szefową i założycielką IBUKU jest Elora Hardy. Wychowana na Bali, młodość spędziła w USA, gdzie skończyła studia i rozpoczęła karierę projektantki w zespole Donny Karan. Modę porzuciła jednak dla architektury i designu. W 2010 Elora wróciła na wyspę i zebrała zespół, który od tamtej pory zajmuje się tworzeniem domów z bambusa. Ten naturalny surowiec świetnie sprawdza się jako materiał budulcowy na Bali. Widać to chociażby na przykładzie naszego dzisiejszego bohatera - domu Anada.

Oto wielopiętrowa budowla o otwartym charakterze prawie w całości wykonana z bambusa według tradycyjnych zasad. Dom wkomponowany jest w otaczające drzewa i wydaje się stapiać z dżunglą. Okna trzech sypialni są przeszklone. Te pomieszczenia w domu oraz łazienki posiadają klimatyzację. Atrakcją domu są balkony i ogromny taras z bajecznym widokiem na zieleń i przepływającą nieopodal rzekę. Nam najbardziej podoba się duża jadalnia połączona z kuchnią. To tu i w salonie toczy się głównie życie rodzinne mieszkańców domu. Miejscem zabaw i relaksu jest też basen połączony z grotą. Oczywiście meble w Anadzie są również wykonane z bambusa przez lokalnych rzemieślników. Uzupełnieniem wystroju bambusowego domu są dywany przywiezione z Tybetu oraz pościel i tkaniny zakupione na miejscowym rynku. 

Chcielibyśmy tu spędzić choć jeden wakacyjny tydzień. A Wy?