Biurowiec HOP w Warszawie

Biurowiec HOP w warszawskim Śródmieściu zbudowany według projektu Milienko Dumencićia i Krzysztofa Kamińskiego jest niewątpliwie przykładem ciekawej architektury. Otwarte galerie, stalowe mostki, dziedziniec to tylko niektóre z elementów stanowiących o jego charakterze. W tym miejscu znajdziemy też słynne LUPO, czy otwarte niedawno biuro marki YOPE. Już niedługo zamieszkają tu także bezpłatnie ukraińscy i białoruscy artyści przebywający w naszym kraju w ramach projektu rezydencji artystycznych. Wszystko to dzięki wspólnej inicjatywie MSN i Syrena Real Estate.

Artystyczna inicjatywa

Sam pomysł na aranżację jednego z pomieszczeń warszawskiego biurowca przy Chmielnej na mieszkanie dla artystów wykiełkował podczas gruntownej rewitalizacji HOP. Remontem i rearanżacją zajęły się Syrena Real Estate oraz PineBridge Benson Elliot. HOP się zmienił. Obecnie miejsce, ze szczególnym uwzględnieniem oryginalnego lobbyby funkcjonuje nie tylko jako przestrzeń wspólna biurowca, ale też miejsce organizacji wydarzeń czy wystaw. W mieszczącym się tu apartamencie będą mieszkać artyści z krajów, w których ze względu na wojnę i inne wydarzenia, nie mogą swobodnie tworzyć. Pierwszą rezydentką apartamentu została Svitlana Libet, pisarka i dziennikarka zajmująca się sztuką współczesną oraz sztuką ukraińską.

- HOP to niezwykle klimatyczny budynek, miejsce z duszą, w które tchnęliśmy nowe życie dostosowując je do współczesnych wymagań użytkowników. W zaaranżowanym na nowo lobby organizowane są spotkania, wystawy i targi sztuki. HOP od początku  jest silnie związany ze środowiskiem artystycznym. Dlatego również mieszkanie postanowiliśmy przebudować, wyremontować i przeznaczyć na działania związane z kulturą. Wychodzimy z założenia, że współczesne budynki nie mogą pełnić tylko jednej roli. Muszą odpowiadać na różne potrzeby i wnosić wartość dodaną. Współpraca z Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest efektem tego, jak postrzegamy HOPa i jego rolę w mieście – podkreśla Witold Zatoński, Partner Zarządzający w Syrena Real Estate.

Czytaj także: Postępy w budowie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Zajrzycie z nami do środka, klatka schodowa robi wrażenie

Aranżacja apartamentu dla artystów

Apartament Artystyczny z widokiem na Pałac Kultury i serce stolicy mieści się na najwyższym piętrze sześciokondygnacyjnego biurowca HOP. Na powierzchni 60 m2. mamy tu w pełni wyposażone i urządzone: salon z aneksem kuchennym, sypialnię oraz łazienkę. Projekt wnętrza apartamentu to dzieło Anny Łoskiewicz z Łoskiewicz Studio, która odpowiadała także za projekt modernizacji całego biurowca HOP. Mieszkanie utrzymane jest w jasnych i ciepłych barwach, klimatu dodaje zastosowane we wnętrzu drewno oraz tkaniny w strukturalny wzór. Głównym elementem salonu jest ogromny stół, który służy jako przestrzeń do pracy i spotkań. Mebel wykonany został z odpadów drewnianych, które zostały ponownie wykorzystane w projekcie mieszkania. Goście Apartamentu Artystycznego podziwiać mogą też piękne drewniane krzesła vintage pochodzące z przełomu lat 70-tych i 80-tych. Zastosowane w mieszkaniu organiczne materiały uzupełnia wyjątkowy dywan utkany z sieci rybackiej. 

- Naszym celem było zaprojektowanie przestrzeni lekkiej, elastycznej ale też inspirującej. Postawiliśmy przede wszystkim na naturalne organiczne materiały oraz elementy wpływające na ergonomię pomieszczenia jak zasłony, którymi dodatkowo można wydzielić w salonie miejsce do pracy czy odpoczynku. W maksymalnym stopniu wykorzystaliśmy dostępną przestrzeń poprzez zabudowanie szaf i sprzętów, dzięki czemu mieszkanie jest minimalistyczne, wizualnie wyczyszczone ale także niezwykle funkcjonalne  – mówi Anna Łoskiewicz z Łoskiewicz Studio. Rezydencje artystyczne to inicjatywa podjęta przez warszawskie MSN oraz konfederację europejskich muzeów L’Internationale w ramach projektu „Museum of Commons”.