Prestiżowy magazyn Wallpaper przyznał właśnie wyróżnienia w konkursie Design Awards 2017Najlepszym domem (Best new private house) została polska realizacja - Arka Koniecznego. Zwyciężyła z 4 pozostałymi domami zakwalifikowanymi do ścisłego finału: Sun Path House w Stanach Zjednoczonych - Studio Christian Wassmann, Michaelis House w Wielkiej Brytanii - Alex Michaelis, Gotland underground house w Szwecji - Skälsö Arkitekter, D House w Japonii - Ron Arad i Issho.

Nic nie cieszy nas tak bardzo, jak sukcesy polskich architektów i nagrody dla naszych budowli. Robert Konieczny i jego biuro KWK Promes mają już sporo wyróżnień na swym koncie. Nie dziwi nas to nic a nic. Domy jednorodzinne zaprojektowane przez architekta są przede wszystkim funkcjonalne, a do tego nowatorskie i oryginalne.

Form follows function mówi zasada modernistycznej architektury. Tak jest w istocie w przypadku nagrodzonej ostatnio Arki Koniecznego. Ten dom znajduje się na zboczu góry w miejscowości Brenna nieopodal Cieszyna. Głównym atutem tej lokalizacji jest bajeczny wręcz widok na panoramę Beskidu Śląskiego. Dlatego budynek ma okna prawie na całej swojej długości. Zastosowane szkło musiało mieć nie tylko odpowiednią barwę tak, by nie zniekształcać krajobrazu za szybą, ale także nie mogło zbytnio się nagrzewać. Lokalizacja mocno wpłynęła na formę budynku. Jego cześć została podniesiona, tak, że sypialnie znajdują się na pierwszym piętrze. Dom przypomina swym wyglądem statek, zdaje się płynąć po zielonym zboczu. Stąd też i nazwa - Arka. Co ciekawe, budynek otaczają pastwiska. Znajdujące się na nich zwierzęta konie i owce w otoczeniu domu szukają schronienia przed słońcem lub soczystej trawy. Nazwa pasuje więc do tego miejsca także pod tym względem. 

Zachęcamy Was mocno do obejrzenia zdjeć w naszej galerii i filmiku. Widać wtedy jak na dłoni wszystkie atuty tej budowli. Jest pięknie, klasa! KWK Promes bardzo gratulujemy.