Targi ARENA DESIGN 2020 właśnie wystartowały. Impreza trwa od 25 do 28 lutego 2020 r. w nowej przestrzeni pawilonu 3. Międzynarodowych Targów Poznańskich.


NOWOŚCI

ARENA DESIGN 2020 pragnie zwrócić uwagę zagranicznych gości, inwestorów i klientów na polskie wzornictwo. Choć polska branża meblarska słynie z solidnej i jakościowej produkcji oraz od wielu lat znajduje się w czołówce światowych rankingów eksporterów i producentów mebli, młodzi, wykształceni i zdolni projektanci wciąż poszukują platformy promującej ich twórczość za granicą. Ponieważ ich obecność coraz częściej dostrzegalna jest na światowym rynku wzorniczym, a ich styl ceniony za odwagę, świeżość i nieoczywistość, ich twórczość domaga się odpowiedniej ekspozycji. ARENA DESIGN wychodzi naprzeciw tym potrzebom i podczas tegorocznej edycji targów otwiera dwa nowe programy podejmujące się profesjonalnego prezentowania polskiego wzornictwa:

FORMY PRZYSZŁOŚCI – STREFĘ POLSKICH PROJEKTANTÓW – przestrzeń prezentującą najciekawsze projekty polskich projektantów oraz STREFĘ WIZJONERZY POLSKIEGO WZORNICTWA – przestrzeń dedykowaną prezentacji polskich marek stawiających na wzornictwo wizjonerskie, odważne i innowacyjne. 
Do uczestnictwa w programie FORMY PRZYSZŁOŚCI – STREFA POLSKICH PROJEKTANTÓW swoje produkty lub rozwiązania wzornicze mogą zgłaszać projektanci oraz studia projektowe. Natomiast do STREFY WIZJONERZY POLSKIEGO WZORNICTWA – producenci. 

W tym roku światowej sławy projektanci zaproszeni przez dyrektorkę kreatywną ARENA DESIGN 2020, Marię Jeglińską-Adamczewską, podzielą się z publicznością Targów koncepcjami kreatywnego interpretowania idei slowness – świadomym wykorzystywaniem surowców, współpracą z lokalnymi producentami czy innowacyjnymi sposobami wdrażania odpowiedzialnego dizajnu. Podczas ARENA DESIGN 2020 pojawią się: Michael Anastassiades, Torbjørn Anderssen, Carole Baijings, Jan Boelen, Maddalena Casadei, Giulio Ridolfo oraz  Seetal Solanki.


WYSTAWY

Zasoby. Slow materials 
Czy materiał może być powolny? Co to znaczy? Czy powolność jest nową właściwością materiałów? Kontynuacja zeszłorocznej edycji wystawy „Zasoby” skupia się na materiałach zrównoważonych i powtórnych cyklach produkcji. Kuratorka Agata Nowotny, socjolożka, edukatorka i badaczka dizajnu pracującą na styku biznesu i projektowania, zwraca uwagę widzów nie tylko na kwestie pochodzenia tworzyw wykorzystywanych do produkcji przedmiotów codziennego użytku, ale także na czas potrzebny do ich obiegu. Ile zajmuje wyprodukowanie materiału? Jak długo żyje on jako produkt? Ile czasu wymaga jego recykling? Kuratorka zaprezentuje szereg produktów powstałych z przetworzonych odpadów i resztek: filc z butelek PET, krzesła i filamenty do drukarki 3D czy materiały powstałe z przerobionych starych tkanin. Wystawa powstaje we współpracy z Łódź Design Festival.

Projektanci Roku 2020 
To już druga edycja cieszącego się dużym zainteresowaniem przeglądu prac młodych polskich projektantów, którzy zachwycają poczuciem estetyki, dynamiką projektów oraz odpowiedzialnym i ekologicznym podejściem do wzornictwa. Wyróżnieniami Projektanta Roku ARENA DESIGN odznacza twórców, których działalność warto śledzić nie tylko w najbliższych latach. W tym roku projektantami roku zostali: Jan Kochański, Tartaruga oraz UAUPROJECT. Ich prace pokazane zostaną na wystawie zaaranżowanej przez Marię Jeglińską-Adamczewską, dyrektorkę kreatywną ARENA DESIGN. Nagrody oraz wystawę Projektanci Roku ARENA DESIGN 2020 wspiera PURO Hotels.

Jan Kochański – asystent w pracowni Projektowania Mebli na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Warszawie; pracuje nad doktoratem poświęconym ergonomii siedzisk i teorii projektowania. Współpracuje także z Poznańską School of Form. Od 2013 r. prowadzi własne studio w Warszawie. Jego proces projektowy jest nierozerwalnie związany z budowaniem prototypów wspomaganym nowoczesnymi technikami komputerowymi oraz eksperymentowaniem z różnymi technikami obróbki materiału. Jego prace pokazywane były na wystawach w Londynie, Kolonii czy Paryżu. Zdobywały również wyróżnienia w wielu konkursach. W 2014 r. Kochański otrzymał Wallpaper* Design Award.

Tartaruga studio – łódzka pracownia tkacka, która powstała ze wspólnej pasji dwóch przyjaciółek, Wiktorii Podolec i Jadzi Lenart. Na co dzień powstają w niej współczesne kilimy i tkaniny dekoracyjne. Każdy produkt jest wykonywany ręcznie przy użyciu tradycyjnych rzemieślniczych przyrządów i technik. Wełna używana w procesie produkcji pochodzi z recyklingu lub z polskich, zrównoważonych hodowli owiec. Tkaniny Tartarugi powstają z poszanowaniem dla środowiska oraz praw pracowników. Dwa procent dochodu ze sprzedaży każdego produktu przekazywane jest na kapitał społeczny. 

UAUPROJECT – studio projektowe z Warszawy założone przez Justynę Fałdzińską i Miłosza Dąbrowskiego. Tworzą przede wszystkim produkty użytku codziennego. Eksplorują i eksperymentują z prokonsumenckimi możliwościami druku 3D w lokalnej produkcji. Ich znakiem rozpoznawczym są powierzchnie pokryte fakturami. Produkty UAUPROJECT powstają  z materiałów jakościowych oraz przyjaznych środowisku – bioplastików pochodzenia roślinnego czy tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Dzięki stworzeniu całościowego procesu projektowania, dystrybucji i produkcji obiektów metodą cyfrową mogą zostać dopasowane do każdego wnętrza. Wykorzystywana przez nich technologia przyrostowa pozwala na ograniczenie odpadów produkcyjnych do zera.

TOP DESIGN award
Wystawa prac finalistów międzynarodowego konkursu TOP DESIGN award prezentująca projekty śmiałe, estetycznie dopracowane, a przede wszystkim zachwycające najwyższą jakością wzornictwa i wyróżniające się sposobem wykonania. Konkurs TOP DESIGN award to jeden z filarów Targów ARENA DESIGN. Jego celem jest nagradzanie wybitnych projektantów,  z odwagą wprowadzających nowatorskie rozwiązania, dbających o formę produktu oraz w mądry  i świadomy sposób wykorzystujących materiały. Wręczenie nagród oraz certyfikatów TOP DESIGN odbędzie się na uroczystej gali w czasie trwania ARENA DESIGN 2020 w obecności przedstawicieli najważniejszych instytucji, stowarzyszeń branżowych, mediów oraz znanych osobowości świata dizajnu.

Kopia – Inspiracja – Myśl równoległa
Stowarzyszenie #loveOriginal powstało, aby uświadamiać architektów, inwestorów, klientów 
o wartości posiadania oryginałów, a nie ich imitacji. Podczas wystawy jej twórcy zadadzą pytanie, czym jest inspiracja oraz czy produkt „inspirowany” innym produktem może być „szanowanym” produktem na rynku polskim?
 

IP Friendly
Grupa MTP, największy w Polsce organizator targów, konferencji i kongresów, intensyfikuje walkę z naruszaniem praw własności intelektualnej podczas organizowanych przez siebie wydarzeń. Wraz z jedną z największych polskich kancelarii prawnych – SMM Legal – wdrażają innowacyjny projekt zapewniający wystawcom szybkie rozwiązywanie sporów dotyczących własności intelektualnej – IP Friendly. Głównym jego założeniem jest umożliwienie wystawcom szybkiego i skutecznego reagowania w przypadku zaistnienia sytuacji spornych, bez angażowania się  w długotrwałe procesy sądowe. Poszkodowany zyskuje możliwość złożenia wniosku 
o rozstrzygnięcie sporu, do którego dochodzi jeszcze w trakcie wydarzenia targowego. Dokonuje go niezależny i bezstronny arbiter, ekspert z zakresu prawa własności intelektualnej. Grupa MTP zapewnia wyłącznie infrastrukturę niezbędną do należytego przeprowadzenia procedury spornej, nie będąc jednak w żaden sposób zaangażowaną w jej przebieg.