Działania Fundacji ZW

12 sierpnia 2022 roku podzieliśmy się z Wami smutną wiadomością o śmierci Natalii LL jednej z najważniejszych polskich artystek drugiej połowy XX wieku. Natalia Lach-Lachowicz pozostawiła po sobie wiele ważnych dzieł oraz ogromne archiwum, na które składają się notatki, teksty, negatywy i inne obiekty z jej prywatnych zbiorów, często wykorzystywane podczas pracy twórczej. Dorobkiem artystycznym Natalii LL opiekuje się Fundacja ZW – powołana do życia w Toruniu w 2019 roku przez Mateusza Kozieradzkiego – kuratora, historyka sztuki i przyjaciela artystki. To właśnie Mateusz Kozieradzki publicznie poinformował o odejściu artystki. Teraz w Toruniu Fundacja ZW chce stworzyć nową, niezależną instytucję kultury – Archiwum Natalii LL.  

Czytaj też: Natalia LL nie żyje. Artystka odeszła dziś rano

Archiwum Natalii LL w Toruniu

Archiwum Natalii LL miałoby się stać się nie tylko galerią prezentującym twórczość artystki. Byłoby to także miejsce, w którym zwiedzający zobaczą sztukę tworzoną po 1945 roku – ze szczególnym nastawieniem na twórczynie i twórców młodych, odważnych i niezależne eksperymenty kuratorskie.

- Choć nie jesteśmy instytucją państwową, to określenie „instytucji prywatnej” całkowicie przeczy naszym założeniom. Fundacja ZW ma stać się docelowo miejscem otwartym, dostępnym nie tylko dla badaczy/badaczek, historyków/historyczek czy archiwistów/archiwistek, ale przede wszystkim – każdego odbiorcy – kształtujące tożsamość kulturową i estetyczną już od najmłodszych lat – mówi Mateusz Kozieradzki, prezes Fundacji ZW.

Idea utworzenia niezależnej instytucji Archiwum Natalii LL spotkała się z pozytywnym odbiorem polskich i zagranicznych artystek i artystów. Dzięki ich wsparciu udało się zorganizować dwie aukcje charytatywne pod hasłem „Artyści i kolekcjonerzy dla Fundacji ZW”, na które swoje prace przekazali między innymi: Katarzyna Kozyra, Izabella Gustowska, Sandro Miller, Paweł Kowalewski, Karol Radziszewski, Ewa Kuryluk, jak również twórcy młodzi i związani z Toruniem. Docelowo Archiwum miałoby się znaleźć w kamienicy w centrum Torunia, przy ulicy Franciszkańskiej 10. Fundacja podpisała już umowę przedwstępną dotyczącą lokalu, nadal jednak potrzebuje środków, aby zrealizować swój plan. W tym celu utworzyła zbiórkę na portalu crowdfundingowym.