Czegoś takiego właśnie nam brakowało. Oto KO-LEKCJE - nowa platforma edukacyjna, na której znalazły się filmy animowane opowiadające o historii polskiego wzornictwa. Animacje wyprodukowało ONTO studio. Projekt powstał  w ramach rządowego programu "Kultura w sieci" (dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury). Filmiki są odpowiedzią na potrzebę udostępniania kultury w internecie w dobie pandemii, ale również na potrzebę przedefiniowania form edukacji. Krótkie (mniej więcej pięciominutowe), atrakcyjne wizualnie formy, dzięki internetowi są szeroko dostępne, ciekawe, przy okazji pełne fachowej wiedzy i dowcipu ("Ja bym te góry inaczej poustawiał" - mówi Stanisław Wyspiański w pierwszym odcinku serii). Z pewnością docenią je dzieci, uczniowie, a także ich rodzice. 

Platforma wystartowała 15 listopada. W tej chwili mamy na niej trzy filmiki (każdy z nich to około 5-6 minut projekcji). Animowana opowieść w pierwszym odcinku zaczyna się od gruźlicy. To właśnie choroba sprawia, że Stanisław Witkiewicz jedzie do Zakopanego – znanego w tym czasie uzdrowiska. Tam widzi po raz pierwszy kolekcję zakopiańskich przedmiotów użytkowych, które inspirują go do stworzenia Stylu Zakopiańskiego, co daje początek Polskiej Sztuce Stosowanej. W tym samym czasie Polacy będący pod zaborami, walczą o swoją tożsamość i odrębność kulturową. I tę walkę wygrywają, o czym również świadczy wielki sukces na Wystawie Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu w Paryżu w 1925 roku, gdzie, już niepodlegli, Polacy otrzymują ogromną ilość nagród (drugi odcinek serii).

Następnie przychodzi czas Globalnego Kryzysu, który zmusza do poszukiwań tańszych rozwiązań – już wtedy „ornament to zbrodnia”, a priorytetami projektowania są funkcjonalność oraz ekonomia produkcji. Nastaje czas awangardy. Trzeci film serii to opowieść o pływających salonach polskiej kultury – transatlantykach – MS Batorym i MS Piłsudskim. Podróż przerywa im rok 1939 i II Wojna Światowa. Kolejne odcinki są w planach. Za scenariusz filmów odpowiadają Kaja Nosal i Anna Wręga, reżyserem jest Bartłomiej Świderski. Ilustracje to dzieło Adama Wójcickiego, animacją zajęli się Marek Kramarczyk i Tomasz Bar. Polecamy.