Późna wiosna i zbliżające się wielkimi krokami lato sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Jeśli marzysz o chwili wytchnienia w gorące, upalne dni, z pomocą może przyjść zacienione, odseparowane od ogrodu pomieszczenie. Altana w ogrodzie będzie świetnym kącikiem do odpoczynku w ciepłe dni.

Altana w ogrodzie - modne i ponadczasowe rozwiązanie

Marzysz o  sferze relaksu we własnym ogródku? Może zamiast  tradycyjnej altany wolisz wnętrze pełne dużych okien i przeszklonych drzwi? Jeśli na jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, oznacza to, że powinieneś pomyśleć o budowie niewielkiego domku. Może mieć on różny kształt, szczególnie modne są budowle na planie okręgu, kwadratu, wieloboku lub prostokąta.

Prosta i funkcjonalna altana w ogrodzie

Zanim cokolwiek zaczniesz robić, zastanów się, który projekt jest najbardziej odpowiedni i dlaczego. Obejrzyj dokładnie działkę i wymierz ją. Pomyśl o tym, czy altana będzie wykorzystywana przez cały rok, czy tylko w czasie wakacji. Jeśli decydujesz się na stworzenie całorocznej sfery odpoczynku, dodaj do niej oszklone okna i drzwi. Umieść nad dachem rynny ułatwiające swobodne pozbycie się deszczówki.

Altana w ogrodzie - skuteczne rozwiązanie na każdą pogodę

Zmieniający się klimat sprawia, że część osób zastanawia się nad koniecznością budową altany. Niepotrzebnie! Taka opcja stanowi wspaniałą ochronę przed zacinającym deszczem i ostrymi promieniami słońca. Daje wytchnienie w trakcie letnich upałów, schronienie w czasie ulewy. Możesz kupić gotową altanę ogrodową lub zdecydować się na jej wykonanie na przykład na podstawie samouczków dostępnych w internecie. Samodzielnie wykonana altana w ogrodzie daje dużo satysfakcji.

Altana w ogrodzie – stabilna konstrukcja letniego domku

Większość osób decyduje się na łatwą do wykonania altanę. Pamiętaj, że mody i trendy przemijają, we wnętrzach i w ogrodzie najlepiej sprawdzają się ponadczasowe, klasyczne pomysły. Wystarczą cztery drewniane filary i dach, by już cieszyć się rodzinną atmosferą w ogrodowym domku. Słupki zaimpregnuj preparatem do drewna, dzięki temu altana posłuży Ci na lata. Dobrą opcją jest też dodanie do nich ażurowych krat zabezpieczających dolną część ścian. To rozwiązanie stanowi też rodzaj dekoracji. Można też prostą konstrukcję zabudować gotowymi panelami z drewna (osłona przed wiatrem). 

Jak wykończyć altanę w ogrodzie?

Kiedy altana jest już prawie gotowa, warto zastanowić się nad rodzajem podłogi. Może być ona drewniana, betonowa, wykonana z płytek lub kostki brukowej. Aby kącik do wypoczynku ładniej wyglądał warto posadzić wokół niego kwiaty. Tulipany, szafirki, stokrotki, konwalie czy róże fantastycznie współgrają z naturalnym, pasującym do fasady mieszkania drewnem. Warto zaopatrzyć altanę w niezbędne meble ogrodowe i sprzęty. Ławy, krzesła i stoły powinny nie tyko dobrze się prezentować, ale i być wygodne, ergonomiczne. Pamiętaj, że tego typu pomieszczenia zwykle są niewielkie, unikaj przeładowania, zagracania ich.