Rodzaje akacji

Akacja to drzewo porastające suche lasy, parki miejskie, zarośla i polne drogi. Pochodzi z Afryki Północnej, a do Europy przywędrowała w XVII wieku. Większość odmian osiąga około 25 metrów wysokości. Akacja rozwija się maksymalnie przez 40 lat, po tym czasie jej wzrost ustaje, a drzewo żyje aż do 150 lat. 

Jak wygląda akacja? Jej największą ozdobą są dekoracyjne, eliptyczne liście. Jej kwiaty są drobne, białe i mają intensywny zapach. Dużą popularnością cieszy się pozyskiwany z nich miód, są też dodawane do deserów, można z nich parzyć herbatę oraz zrobić marmoladę lub syrop.

Akacja może być zarówno drzewem, jak i krzewem, co jest zależne od tego, czy dana jej odmiana posiada pień pokryty korą. Wyróżnia się około 1300 różnych rodzajów akacji, z których najpopularniejsze to:

akacja srebrzysta - bywa błędnie nazywana mimozą;
akacja arabska;
akacja katechu;
akacja senegalska;
akacja greggi.

Akacja w Polsce nie występuje. Dla niektórych może to wydać się zaskakujące, jednak należy zwrócić uwagę, że w naszym kraju “akacja” jest popularnym, ale nie poprawnym, określeniem na inną roślinę - robinię akacjową. Inne powszechnie używane nazwy, pod jakimi możemy znać to drzewo lub krzew to grochodrzew akacjowy, robinia biała, robinia fałszywa akacja, albo grochodrzew.

Uprawa akacji

Akacja nie ma dużych wymagań co do gleby. Świetnie poradzi sobie na piaszczystym i suchym podłożu, ponieważ czerpie wodę z głębszych warstw ziemi. Jednak Uwaga! Z tego samego powodu może ją wysuszać, dlatego dobrze zastanów się, jakie rośliny planujesz posadzić w jej towarzystwie. Najczęściej jednak poleca się nie sadzić żadnych, również dlatego, że akacja potrzebuje dużo przestrzeni do wzrostu. Odczyn gleby nie ma zaś dla niej znaczenia. Pamiętaj jedynie, by unikać sadzenia jej na glebach gliniastych, podmokłych i ciężkich. Idealne stanowisko powinno być też osłonięte od wiatru i dobrze oświetlone - im więcej Słońca, tym lepiej. Mimo jej niewielkich wymagań, przed sadzeniem akacji, warto wzbogacić oczyszczone podłoże kompostem. Akacje we wczesnym okresie wzrostu mogą potrzebować podpory. 

Krzew akacji nie wymaga częstego podlewania ani nawożenia w późniejszej fazie wzrostu - podobnie jest w przypadku drzew. Są odporne na zanieczyszczenia, niskie temperatury i susze. Nie wymagają żadnych zabiegów przygotowujących je do zimy. Co prawda, niekiedy zdarza się, że części rośliny obumierają, ale w większości przypadków, nie ma to wpływu na jej dalszy wzrost. 

Kiedy kwitnie akacja?

Akacja kwitnie od maja do czerwca, ale zdarza się, że po kilku miesiącach jest w stanie zakwitnąć ponownie. Wykształca drobne białe kwiaty, które są nie tylko niezwykle dekoracyjne, ale ściągają też owady, w tym pszczoły, które produkują miód. Mimo to nie wszyscy cieszą się z pięknych kwiatów akacji. Mają one dość intensywny zapach, który nie każdemu odpowiada. Ponadto pyłki, które produkują, są silnym alergenem, który może podrażniać osoby uczulone. 

Pielęgnacja akacji

Akacja jest rośliną, która lubi systematyczne podcinanie. Bardzo szybko się rozrasta i już po krótkim czasie od zabiegu widać nowe pędy. Z tego powodu powinno się ją regularnie przycinać, co stymuluje powstawanie licznych rozgałęzień, wzmacnia wzrost oraz pomaga wpływać na jej kształt. Dzięki takim zabiegom jesteśmy też w stanie lepiej wyeksponować ozdobne walory rośliny.

Kiedy podcinać akację na pniu? Ze względu na jej szybki wzrost powinno się robić to regularnie, kiedy tylko zauważymy, że zaczyna ona tracić pożądany kształt. Zabieg podcinania powinien odbywać się przez cały sezon wegetacyjny. 

Akacja wymaga również ochrony przed szkodnikami i chorobami grzybiczymi. Największym zagrożeniem dla rośliny są gąsienice, które żerują na jej liściach. Ich obecność można łatwo zauważyć poprzez zmiany na występujące od spodu liścia.

Co zrobić z kwiatów akacji?

Akacja, oprócz efektownego wyglądu, ma szereg innych zalet. Jej kwiaty wykorzystywane są powszechnie w sztuce kulinarnej i często stanowią dodatek do deserów. Z drzewa akacji i robinii akacjowej pozyskuje się drewno o ciekawej barwie, z którego powszechnie wyrabia się meble. Ponadto od wieków dobrze znane są też jej właściwości lecznicze. Kwiaty akacji zawierają olejki eteryczne, cukry, sole mineralne i kwasy organiczne. 

Jak suszyć kwiaty akacji? Okazuje się, że wcale nie jest to takie oczywiste. Najlepiej jest rozłożyć je w suchym i ciepłym miejscu, na przykład na strychu. Suszenie powinno zakończyć się jak najszybciej, co sprawi, że piękne białe płatki nie staną się czarne. Z tak przygotowanych kwiatów można parzyć herbatę lub dodawać je do deserów.

Syrop z akacji jest nie tylko pyszny, ale ma też wiele właściwości zdrowotnych. Aby go przygotować potrzebne będą umyte i osuszone kwiaty z około 60 - 100 gałązek akacji, woda, cukier, cytryna i odrobina miodu - oczywiście akacjowego. Wodę z cukrem cytryną i miodem gotujemy aż do całkowitego rozpuszczenia się cukru. Następnie czekamy aż wystygnie i wsypujemy kwiaty. Taką miksturę należy odstawić na 24 godziny, a następnie przelać przez gazę.

Miód z akacji jest zdecydowanie najpopularniejszym wyrobem z jej kwiatów. Ma on działanie uspokajające i wzmacniające. Wpływa korzystnie na układ krążenia oraz przeciwdziała miażdżycy. Należy jednak pamiętać, że osoby uczulone na pyłki akacji, powinny unikać również miodu.

Akacja: znaczenie

Akacja symbolizuje odnowę, męstwo i czystość. Co ciekawe, we Włoszech jej ukwiecone gałązki są popularnym prezentem z okazji dnia kobiet. W połączeniu z innym jej znaczeniem  - wolnością, bywa również w niektórych regionach przedstawiana jako symbol walki kobiet z kulturą patriarchatu.

Akacja, która oryginalnie pochodzi z Afryki, ma często ogromne znaczenie dla przetrwania. Z tego też powodu oznacza życie i wytrzymałość. Od starożytności jest też kojarzona z ochroną przed złymi duchami oraz bywa wykorzystywana w czasie rytuałów towarzyszących uroczystościom pogrzebowym, jako symbol niezniszczalnej duszy.