Wystawy prac Magdaleny Abakanowicz

W listopadzie zeszłego roku pisaliśmy Wam o dużej wystawie prac Magdaleny Abakanowicz w londyńskim Tate Modern. Słynne Abakany w budynku Blavatnik wyglądają jak tajemnicza, utkana puszcza. Imponującą ekspozycję można oglądać do 21 maja 2023 roku. Jeśli jednak nie wybieracie się do Londynu to wciąż macie szansę na spotkanie z twórczością słynnej artystki. Na Zamku Królewskim w Warszawie, w  murach Biblioteki Królewskiej do 19 lutego 2023 można oglądać wystawę "Abakanowicz. Konfrontacje". 

Zobacz także: Wystawa prac Magdaleny Abakanowicz w Tate Modern

"Abakanowicz. Konfrontacje"

Sztuka nie jest dekoracją, a wyzwaniem, konfrontacją, ostrzeżeniem - mówiła Magdalena Abakanowicz. 

To zdanie stanowi swoiste motto ekspozycji. - Monumentalne, wieloznaczne formy kreowane przez Abakanowicz (m.in.: Tłum III, Plecy, Ugłowione) w ramach niniejszej wystawy zyskują szczególny kontekst w postaci historycznego, klasycystycznego wnętrza Biblioteki Królewskiej –  jedynego obiektu w obrębie zabytkowego kompleksu Zamku Królewskiego, który nie został zburzony w czasie II wojny światowej - czytamy w komunikacie prasowym na temat ekspozycji. Na Dziedzińcu Wielkim zobaczymy zaś ośmiu figur odlanych w brązie - Postacie stojące. Umieszczenie współczesnych prac Abakanowicz w historycznej przestrzeni nadaje im dodatkowego znaczenia. Wybrane na wystawę obiekty pochodzą z Fundacji Marty Magdaleny Abakanowicz Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego, Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Krupa Gallery we Wrocławiu. Kontekst wyboru prac związany jest z toczącą się obecnie wojną w Ukrainie. Słowo „konfrontacja” nabiera tu zatem wielorakich sensów. Kuratorami wystawy są dr Mariusz Klarecki i Katarzyna Rogalska (Zamek Królewski w Warszawie, Kuratorium Pałacu Pod Blachą)

Czytaj także: Magdalena Abakanowicz. Rzeźbiarka i pasjonatka

Magdalena Abakanowicz - krótkie bio

Rzeźbiarka, absolwentka Liceum Plastycznego w Gdyni, warszawskiej ASP oraz sopockiej PWSSP, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz profesor wizytująca na University of California urodziła się 20 czerwca 1930 roku w podwarszawskich Falentach. W latach 60. stworzyła pierwsze tkaniny przestrzenne. Jej prace znalazły się w wielu cenionych kolekcjach sztuki współczesnej. Artystka zmarła 21 kwietnia 2017 w Warszawie.