Wysokie, przestronne, często z elementami historycznej tkanki, często w centrum miasta, skąd blisko do knajpek, parków, sklepików i szkół - za to lubimy mieszkania w kamienicach. Dziś mamy okazję zajrzeć do jednego z nich. To 75m2 w kamienicy w sercu Warszawy, na lubianym przez nas Mokotowie. Za aranżację tej przestrzeni odpowiada pracownia Schudy Studio. Nie było łatwo ze względu na specyficzny układ lokalu. Wzdłuż mieszkania ciągnie się bowiem długi korytarz otoczony ścianami konstrukcyjnymi. 

75m2 w kamienicy

- W trakcie projektu zaproponowałyśmy nowy układ funkcjonalny mieszkania, który zakładał połączenie kuchni z salonem, powiększenie salonu kosztem jednej z sypialni. Dzięki zmianom w układzie udało się wydzielić o wiele większą łazienkę, mieszczącą wannę i osobno wygodną kabinę prysznicową - marzenie inwestorów. Wzdłuż korytarza, na wysokości salonu zaprojektowane zostały dwuskrzydłowe przeszklone drzwi, mające lepiej doświetlić strefę komunikacji - tłumaczy Katarzyna Schudy. Długi korytarz projektantki postanowiły wykorzystać dodatkowo. Stanął tu regał na książki i pamiątki właścicieli. Przestrzeń optycznie powiększa duże, nieregularne lustro. 

Mieszkanie w kamienicy – aranżacja. Wskazówki, inspiracje, zdjęcia

Aranżacja strefy dziennej

Z korytarza wchodzimy prosto do salonu. Na ułożonym w klasyczną jodełkę parkiecie w kąciku wypoczynkowym stanął szary narożnik. Towarzyszą mu stolik kawowy i dywan w orientalny wzór. Tuż obok znalazła się komoda i telewizor. Bisko okna mamy okrągły stół (pamiątka po Babci inwestorki) i krzesła vintage. Blisko stąd do aneksu kuchennego z retro kaflami na podłodze i kremowymi frontami zabudowy. Uroku całości dodają zielone, podłużne płytki nad blatem oraz kwiaty (między innymi anginka, hoja i epipremnum złociste) ustawione na kuchennej półeczce. 

Sypialnia i łazienka z bordowymi akcentami

Sypialnia to przede wszystkim duże łóżko z miękkim, tapicerowanym zagłówkiem. Na ścianie z drzwiami powstała zabudowa idealna do przechowywania ubrań i wszelkich domowych drobiazgów. Na suficie na uroczej, ozdobnej rozetce zawieszono kryształowy żyrandol. Kolory bordowych poduszek dobrano do grafiki wiszącej nad łóżkiem. Bordo pojawia się także w łazience jako kolorystyczny akcent na płytkach (zarówno na podłodze jaki i we wnęce z półkami przy wannie). Nam najbardziej spodobała się tu duża szafka pod umywalką i lustro z rozkładanymi skrzydłami.

Mieszkanie w kamienicy. Kaflowe piece, antresola i sztukaterie w Łodzi