Oto 7 budowli z całego świata, które powstały dzięki inspiracji… jajkiem

Jajko na stałe zagościło w wielu dziedzinach życia, nie tylko na wielkanocnym stole w postaci pisanek czy świątecznych potraw. Jajko stało się przedmiotem inspiracji wielu twórców – architektów, projektantów, konstruktorów, budowniczych czy designerów.

Średniowieczne zamki powstawały dzięki… jajkom?

Dawniej wierzono, że dom, w którego oknach umieszczone zostały jajka, omijają pioruny. Niektórzy zakopywali również jajka na miejscu budowy domu, mając nadzieję, że ten symboliczny gest zapewni mieszkańcom pomyślność i dobrobyt. Faktem jest, że to właśnie kurze jaja wraz z ich skorupkami stały się w średniowieczu istotnym elementem zaprawy murarskiej. Dzięki takim zaprawom średniowieczne mosty i budynki nie rozsypały się przez wieki w proch. Jaj w zaprawie murarskiej używali zarówno Krzyżacy, wznosząc swoje zamki, jak i Anglicy, naprawiając chociażby iglicę wieży kościoła w malowniczym Newark. Między innymi Most Karola w Pradze zbudowano dzięki zaprawie z kurzych jaj. Król Karol IV kazał każdemu czeskiemu miastu dostarczyć ich wyznaczoną ilość.

Opływowa forma budowli, często zbliżona do kształtu jajka lub zaokrąglonego stożka wykorzystywana jest w budownictwie ekologicznym, a obecnie także przy projektowaniu w ramach architektury high-tech. Nieocenionymi zaletami takich budowli jest zmniejszenie parcia wiatru, a dzięki temu wyeliminowanie zjawiska przeciągów na poziomie ulicy, które często zdarzają się w wysokich budynkach. Odczuwamy wtedy nieprzyjemny i nadmierny podmuch wiatru, który czasem nawet bardzo utrudnia  poruszanie się.  

Na świecie można odnaleźć wiele budowli inspirowanych idealnym i niepowtarzalnym kształtem jajka. Oto kilka z nich!

Teatr Narodowy w Pekinie zaprojektował francuski architekt Paul Andreu. Teatr z lotu ptaka przypomina rozbite jajko (budowla ma owalny kształt i umiejscowiona jest na środku sztucznego jeziora). Dodatkowo z boku również przypomina swoją formą jajko. Pekiński Teatr Narodowy wykonano ze szkła i tytanu, zaś nowoczesny design i sztuczne jezioro podkreślają wyjątkowy kształt budynku.

Ratusz w Londynie został zaprojektowany przez sir Normana Fostera. Swoim kształtem przypomina przechylone jajko. Ratusz jest jednym z najbardziej energooszczędnych budynków w Londynie i wykorzystuje jedynie 25% energii, jaką zużywają typowe budowle tej wielkości. Na szczycie ratusza zbudowanego ze szklanych płytek znajdują się taras widokowy i galeria. Nowoczesna, nieco futurystyczna konstrukcja, sprawia, że nie sposób nie zwrócić na nią uwagi.

Biurowiec 30 St Mary Axe w Londynie to również dzieło Normana Fostera. Zwany także "Gherkin" (korniszon). Tym razem biurowiec został wyciągnięty do góry i sięga aż 180 metrów wysokości – co plasuje go w pierwszej dziesiątce najwyższych budowli w Londynie. Biurowiec uznaje się również za najsłynniejszy londyński wieżowiec.

Cybernetyczne Jajo w Bombaju zaprojektował James Law. Budynek jest połączeniem ekstrawaganckiej formy oraz inteligentnych i przyjaznych środowisku rozwiązań. Dodatkowo jest energooszczędny, a do jego budowy zużyto o 20% mniej materiałów budowlanych, w porównaniu do innych budowli o podobnej wielkości. Co ważne, taka konstrukcja wykorzystuje również około 10-20% mniej powierzchni w porównaniu z tradycyjnym budynkiem. Na szczycie 13-piętrowego budynku ma się pojawić imponujący ogród. Na dachu mają zostać zamontowane specjalne panele, system filtracji wody oraz turbiny, a wszystko po to, aby dbać o środowisko.

Torre Agbar w Barcelonie, zaprojektowany przez francuskiego architekta Jeana Nouvela, ma owalny kształt z daleka przypominający wydłużone jajo. Nocą wieżowiec podświetlają 4 tysiące świateł LED, co dodatkowo wyróżnia go na tle całego miasta. Dodatkowo budynek wyposażono w zespół urządzeń mierzących temperaturę i sterujących zamykanie i otwieranie okien. Taki mechanizm pozwala zaoszczędzić energię potrzebną na klimatyzowanie każdego pomieszczenia.

Apartamenty i biurowce OVO we Wrocławiu, czyli nowoczesność i luksus. Patrząc na ten budynek, trudno się nie zgodzić z tym, że jego kształt nawiązuje do owalnej formy jajka. Co więcej, „ovo” to po łacinie „jajko”, a biel budynku przywodzi na myśl skorupkę. W budynku znajdują się apartamenty usługowe, pięciogwiazdkowy hotel Hilton oraz  ekskluzywne strefy relaksu, wypoczynku i rozrywki.

Muzeum Salvadora Dalego w Figueres zlokalizowane jest około 140 km od Barcelony. Na wieżach tej  jedynej w swoim rodzaju  budowli znajduje się kilka ogromnych jaj. To nie przypadek, ale wyraz wielkiej fascynacji katalońskiego malarza jajkiem. Dali w swoich pracach częśto odnosił się do znaczenia i kształtu jajka. Otwarte w 1974 roku muzeum projektu samego artysty wzniesiono na ruinach dawnego teatru.

Autor: HRS