Kamień, bo o nim mowa, towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów – to między innymi z niego wykonywano pierwsze narzędzia już nawet trzy miliony lat temu! I to dzięki jego nieugiętej trwałości, archeolodzy do tej pory wydobywają na powierzchnię dowody istnienia naszych przodków. Nie musimy zatem chyba tłumaczyć, dlaczego to kamień, np. na blacie kuchennym jest jednym z najlepszych wyborów

Marmur Emperador Dark, Interstone

Niezniszczalne blaty 

Naturalny kamień to doskonały wybór do wszystkich pomieszczeń, jednak najczęściej znajdziemy go w łazienkach i kuchniach. W pierwszej chwili zazwyczaj kojarzy się z porządnym blatem. I nic dziwnego – taki materiał jak popularny granit jest odporny na zarysowania, obtłuczenia, zadziory, zaplamienia i zmatowienia, a wiadomo, że w kuchni o wszystkie drobne wypadki niezwykle łatwo. Marka Interstone, która w swojej ofercie ma około 300 rodzajów kamienia naturalnego z 15 krajów, poza granitem, poleca również kwarcyt, który jest niezwykle wytrzymały i piękny, a do tego miejscami może być półprzeźroczysty, co daje możliwość podświetlenia go od spodu. Uzyskamy dzięki temu luksusowy i przytulny efekt, co tylko uprzyjemni, np. naszą wieczorną pielęgnację w łazience.

Kwarcyt Negresco, realizacja Priscilla Mendes, D’Marmores

Wyspa kuchenna 

Kto z nas nigdy nie chciał wyspy w kuchni niech pierwszy rzuci… kamieniem. Ten wielofunkcyjny mebel doskonale łączy przestrzeń kuchenną z salonem, nadając jej charakteru i umożliwiając integrację, np. podczas spotkań z przyjaciółmi. Gotując przy nim możemy poczuć się jak Julia Child w jej kultowym programie „Francuski szef kuchni”. Do stworzenia wyspy, podobnie jak przy blatach, będziemy mogli wykorzystać granit i kwarcyt. Wyjątkowe w tych kamieniach jest to, że dzięki nim mebel, który przede wszystkim ma być funkcjonalny, stanie się również dziełem sztuki, bowiem kontrasty barw oraz wyraźne rysunki użyleń, np. w przypadku granitu Copacabana z Brazylii, sprawią, że nie będzie można przejść obok niego obojętnie.

Granit Copacabana, Interstone

Kamienne szafki 

Brzmi intrygująco, prawda? Możliwość stworzenia niemal monolitycznego wnętrza – z tym samym materiałem na meblach, blatach, ścianach i podłogach, jest niezwykle kusząca. Zrealizowanie takich marzeń estetycznych umożliwią nam włoskie spieki kwarcowe Laminam, a także spieki Interlite (marka należąca do Interstone). Ten materiał nie występuje w przyrodzie, jednak jest naturalny i ekologiczny – powstaje w wyniku sprasowania rozdrobnionego kwarcu, iłów łupku, skał granitowych i pigmentów ceramicznych. W przeciwieństwie do tradycyjnego kamienia, jest całkiem lekki i można kroić go na bardzo cienkie płyty (nawet 3mm!). Spieki kwarcowe wiernie odwzorowują niemal każdy materiał - np. drewno, marmur czy beton, dzięki czemu osiągniemy zamierzony efekt dokładnie tam gdzie chcemy – między innymi właśnie na kuchennych szafkach.

Wyspa kuchenna i okładzina ścienna wykończona spiekiem kwarcowym Laminam Naturali Marmo Gold Beauty

Kuchnia wykończona w spiekach kwarcowych Laminam z kolekcji I NATURALI - Invisible White

Kamień w garderobie 

Nie tylko w kuchni i łazience możemy wykorzystać kamień – równie pięknie będzie prezentować się w garderobie, a nawet sypialni, pod warunkiem, że wprowadzimy go w odpowiedni sposób. W otoczeniu przeszklonych szaf, ubrań i biżuterii szlachetnie będzie wyglądać kryształ górski lub agat, jak na przykład Agata Amarelo. To niezwykle bogaty w kształty i kolory kamień, który podobnie jak kwarcyt, daje możliwość podświetlenia od spodu, nadając w ten sposób przestrzeni przytulnego nastroju.  

Interstone, Agat Agata Amarela

Królewska sypialnia 

Kamienie kojarzą się z chłodem i ciężkimi wnętrzami, ale nic bardziej mylnego. Jeśli położymy je na podłodze i zainstalujemy pod nią ogrzewanie to jeszcze długo po wyłączeniu instalacji będzie ciepło. W połączeniu z drewnianymi dodatkami nadadzą wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. Kwarcyt Perla Santana ma niemal piaskowy odcień, więc spokojnie możemy wprowadzić go do stylowej, dużej łazienki czy właśnie do sypialni. Kamień możemy położyć również na ścianie – będzie wtedy pełnić dekoracyjną funkcję, a z oświetleniem pod spodem nada pomieszczeniu luksusowego charakteru. 

Hall wykończony spiekiem kwarcowym Ceppo di Gre marki Interlite

Kwarcyt Perla Santana, fot. Rafael Kroth, Walter Dias

Przyznajemy się szczerze, że oferta marki Interstone rozkochała nas w kamieniu, i tak jak nie byłyśmy przekonane do tego materiału, tak teraz jesteśmy pewne, że granitowa wyspa kuchenna jest naszym marzeniem!