Krótka lista tytułów, nad którymi pochylamy się tej wiosny na dłużej. Z niektórymi z nich miałyśmy szansę zapoznać się wcześniej, inne dopiero przeglądałyśmy na szybko redakcji - wszystkie są na pewno warte uwagi.

5 książek o architekturze i projektowaniu

1. GRO. Ilustrowany atlas architektury Grochowa, praca zbiorowa  
To już kolejny (dziewiąty!) atlas z tej serii nakładem Centrum Architektury. Atlas GRO jest opracowaniem pionierskim, poprzedzonym nie tylko tradycyjną kwerendą w archiwach, lecz także pracą niemal detektywistyczną – rozmowami z mieszkańcami, przeczesywaniem domowych archiwów czy spisów cmentarnych. Publikacja obejmuje obszar Grochowa i kilka obiektów z Kamionka. Przedstawia 60 budynków, założeń i detali, pomników i rzeźb znajdujących się na tym terenie. Każdemu obiektowi towarzyszy syntetyczna ilustracja i krótki opis w języku polskim i angielskim.

2. Architektki. Czy kobiety zaprojektują lepsze miasta, Agata Twardoch 
Czy architektura jest męską domeną? Czemu nie słyszy się wiele o sukcesach kobiet w tej branży? Co z tego wynika? Architektka i urbanistka Agata Twardoch porozmawiała z dziewiętnastoma kobietami należącymi do światowej czołówki branży architektonicznej. Lektura ważna, pouczająca, otwierająca oczy i inspirująca zarazem. 

3. Ogród Bellingham, Katarzyna Bellingham
Do koronacji króla Karola III pozostał mniej niż miesiąc. Pisaliśmy Wam niedawno o najpiękniejszych rezydencjach Royal Family o TUTAJ. W jednej z nich miała okazję pracować jako ogrodniczka (dla jeszcze wtedy księcia) Katarzyna Bellingham, autorka książki, którą dziś polecamy. To pozycja obowiązkowa dla tych z Was, którzy pasjonują się ogrodnictwem i marzą o własnej uprawie prowadzonej w zgodzie z przyrodą. Rabaty preriowe i kwiatowe, własny warzywnik, przycinanie, nawadnianie, nawożenie naturalnymi sposobami - na te tematy znajdziecie mnóstwo wskazówek i porad.

Czytaj też: 7 książek, które warto przeczytać. #lekturyelledeco

4. Warsztat ceramika, Marta Kachniarz, Olek Kozielski
O pracach Marty i Olka, znanych jako trzaskceramics, pisaliśmy Wam już kilka razy (na przykład TUTAJ). Teraz podsuwamy Wam pierwszą książkę duetu. Autorzy zdradzają w niej sekrety warsztatu ceramika. Jak zacząć przygodę z tworzeniem, jaka glina najlepiej nadaje się na wazon, czy do pracy konieczne jest koło garncarskie, czy da się wypalić miseczkę w zwykłym piekarniku, jak wygląda dzień w pracowni ceramicznej? Tego właśnie dowiecie się z tej pozycji.

5. Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u, Filip Springer
Mamy słabość do architektury i wzornictwa z PRL-u (to chyba sentymenty z dzieciństwa). O perełkach architektonicznych (między innymi Dworce w Warszawie i Katowicach, poznański Okrąglak, Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce, warszawski Pawilon Chemii i Supersam, Cracovia) z tego okresu i ich twórcach pisał Filip Springer. Książka jest nowym, zaktualizowanym i poszerzonym wydaniem pozycji z 2011 roku. Lektura zdecydowanie warta odświeżenia.