Odbywająca się 25–28 lutego w nowej przestrzeni pawilonu 3. Międzynarodowych Targów Poznańskich ARENA DESIGN 2020 podejmuje wyzwanie współczesności i otwiera się na dialog o nowych stylach życia, tworzenia czy produkowania. Oto 20 powodów, aby ją odwiedzić:

EKOLOGIA 
1.    Hasło przewodnie ARENA DESIGN 2020: SLOWNESS
Gwałtowne tempo zmian społecznych, przemysłowa nadprodukcja i rewolucja technologiczna spowodowały, że żyjemy w kulturze uzależnionej od prędkości, osiągania maksymalnej efektywności i zatopionej w nadmiarze. Konsumujemy i wyrzucamy. W codziennym pędzie eksploatujemy świat, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji takich działań. W obliczu katastrofy ekologicznej ARENA DESIGN 2020 proponuje rozpocząć dyskusję nad ideą slowness – wyhamowania, spowolnienia, niespieszności. Pojęcie to będzie motywem przewodnim wystaw, debat i rozmów odbywających się podczas Tragów.
2.    Zasoby. Slow materials – najważniejsza wystawa podejmująca tematykę slowness
Jej kuratorka Agata Nowotny, socjolożka, edukatorka i badaczka dizajnu, zapyta o ramy czasowe pełnego obiegu przedmiotów codziennego użytku. Ile czasu zajmuje ich wyprodukowanie? Jak długo żyją jako produkty? Ile czasu zajmuje ich recykling? W ramach wystawy zobaczymy także produkty powstałe z przetworzonych odpadów i resztek: filc z butelek PET, krzesła i filamenty do drukarki 3D czy materiały powstałe z przerobionych starych tkanin. 

ODPOWIEDZIALNOŚĆ
3.    Spotkania, rozmowy, debaty
Świadome wykorzystywanie surowców, wspieranie lokalnego rzemiosła i zrównoważony rozwój. Zaproszeni przez dyrektorkę kreatywną ARENA DESIGN 2020, Marię Jeglińską-Adamczewską, światowej sławy projektanci podzielą się z poznańską publicznością sposobami odpowiedzialnego, innowacyjnego i kreatywnego wdrażania idei slowness w świat dizajnu. Spotkanie z każdym z gości stanowić może powód, aby odwiedzić ARENA DESIGN. 
4.    Michael Anastassiades
Twórca znany z prac minimalistycznych, funkcjonalnych, opartych na żartobliwym twiście czy inteligentnym nawiązaniu do idei estetycznych. Wykorzystuje materiały naturalne, a jego projekty wytwarzane są w rodzinnych warsztatach wykorzystujących tradycyjne metody rękodzieła. Współpracował m.in. Flos, B&B Italia, Herman Miller, Cassina, Bang & Olufsen, Puiforcat, Fratelli Fantini SpA, Lobmeyr, Salvatori, Svenskt Tenn, Carl Auböck/Sigmar, Coedition czy SCP. Jego prace znajdują się w kolekcjach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, FRAC Centre w Orleanie czy Muzeum Sztuki Użytkowej w Wiedniu.
5.    Giulio Ridolfo 
Projektant tekstyliów, specjalista od koloryzacji, współpracuje z takimi markami, jak  Kvadrat, Andreu world czy Moroso.
6.    Torbjørn Anderssen 
Współtwórca marki Anderssen&Voll (wraz z Espenem Vollem) zajmującej się projektowaniem mebli, oświetlenia i akcesoriów domowych. Współpracowali m.in. z Muuto, Kvadrat, Magis, Foscarini czy Lapalma.
7.    Seetal Solanki 
Projektantka, założycielka pracowni Ma-tt-er prowadzącej działalność badawczą, edukacyjną i konsultacyjną w zakresie świadomego i odpowiedzialnego używania materiałów. Jej aktywność – zarówno projektowa, jak i edukacyjna – skupiona jest na szerzeniu idei rozsądnego i ekologicznego eksploatowania tworzyw. Manifestem jej poglądów stała się książka Why Materials Matter; Responsible Design for a Better World. Solanki dowodzi w niej nie tylko, że warto zadbać o lepszą przyszłość, ale także wskazuje, jak to zrobić – jak produkować, projektować i konsumować z myślą o dobru planety. Seetal Solanki współpracowała m.in. z NIKE, Selfridges, World Water Day, IKEA/SPACE10, British Council, The Design Museum, Hyundai, Ace & Tate, It’s Nice That.
8.    Maddalena Casadei 
Projektantka kierująca się zasadą nawiązywania osobistych relacji z klientami, rzemieślnikami, materiałami. Specjalizuje się w projektowaniu wystaw, aranżowaniu ekspozycji oraz komunikacji wizualnej produktu. 
9.    Jan Boelen 
Dyrektor artystyczny belgijskiego Z33 House for Contemporary Art w Hasselt, nowatorskiego centrum działającego na styku sztuki i wzornictwa, a także Atelier LUMA, eksperymentalnego laboratorium designu w Arles we Francji. Był kuratorem tegorocznego, 4. Istanbul Design Biennial. 
10.    Carole Baijings 
Współzałożycielka (wraz ze Stefanem Scholtenem) studia projektowego Scholten & Baijings projektującego meble, tekstylia, porcelanę oraz wyroby szklane. Współpracowali m.in. z takimi markami oraz instytucjami, jak HAY, The Art Institute of Chicago, Victoria & Albert Museum, Cooper Hewitt, Smithsonian Design Museum, Rijksmuseum, Museum Boijmans Van Beuningen, 1616 / arita japan, Herman Miller, Georg Jensen, MINI, Maharam, Thomas Eyck, Karimoku New Standard. Ich prace kilkukrotnie odznaczone zostały nagrodami Dutch Design Awards oraz ELLE Decoration International Design Awards. 
11.    Wystawa Kopia – Inspiracja – Myśl równoległa
Kolejnym ważnym tematem Targów związanym z odpowiedzialnością – tak projektową, jak konsumencką – stanie się walka z kradzieżami intelektualnymi w branży dizajnu. Opowie o niej stowarzyszenie #loveOriginal, które powstało, aby uświadamiać architektów, inwestorów i klientów o wartości płynącej z posiadania oryginałów, a nie ich imitacji. Zorganizowana przez nich wystawa zapyta nie tylko, co może być artystyczną inspiracją, ale także, czy produkt „inspirowany” innym produktem może być „szanowanym” produktem.
12.    IP Friendly
Grupa MTP, organizator ARENA DESIGN 2020, zadba o wymóg odpowiedzialności autorskiej względem praw własności intelektualnej. Podczas Targów wraz z kancelarią prawną SMM Legal wdrożą innowacyjny projekt IP Friendly zapewniający wystawcom szybkie rozwiązywanie sporów dotyczących własności intelektualnej. Wszelkie spory będą rozstrzygane w trakcie trwania ARENA DESIGN. Niezależny i bezstronny arbiter, ekspert z zakresu prawa własności intelektualnej będzie odpowiedzialny za szybkie rozpatrywanie złożonych zgłoszeń. 

NOWOCZESNOŚĆ
13.    AD ROOMS – chmara.rosinke
ARENA DESIGN 2020 wychodzi poza klasyczną formułę targów i otwiera się na nowoczesne formy wystawiennicze. Podczas tegorocznej edycji rusza pierwsza edycja programu AD ROOMS mającego przybliżać zwiedzającym twórczość nieszablonowych i inspirujących artystów. W ramach tego programu ARENA DESIGN udostępniać będzie projektantom lub biurom projektowym przestrzeń do autorskiego zaaranżowania. Pierwszymi gośćmi zaproszonymi do wzięcia udziału w tym programie będzie chmara.rosinke – duet polskich projektantów zajmujących się projektowaniem produktów, wnętrz i przestrzeni wystawowych. Ich projekty wyróżniają się prostotą, świadomością ekologiczną i poetyckością. Do najważniejszych prac duetu należą m.in. mobile hospitality, a timber daybed oraz time for oneself zakwalifikowane do finału konkursu Prix Émile Hermès czy sklepik muzealny Staatliche Kunstsammlungen Dresden Residenzschloss. Współpracowali także z firmami modowymi COS i Tommy Hilfiger. chmara.rosinke otrzymali wiele nagród, m.in. DMY Berlin Award, Neue Wiener Werkstätte Design Award czy wyróżnienie Outstanding Artist Award za projekt eksperymentalny. Byli trzykrotnymi finalistami nagrody Prix Émile Hermès. Ich prace są częścią kolekcji Austrian Museum of Applied Arts, Hofmobilien Depot oraz Kunstgewerbemuseum Berlin. W 2014 r. chmara.rosinke byli kuratorami wystawy „Austria-South Africa: in discourse” zrealizowanej w ramach Cape Town World Design Capital. 
14.    TOP DESIGN award
Konkurs TOP DESIGN award to jeden z filarów Targów ARENA DESIGN. Jego celem jest nagradzanie wybitnych projektantów, z odwagą wprowadzających nowatorskie rozwiązania, dbających o formę produktu oraz w mądry i świadomy sposób wykorzystujących materiały. Częścią konkursu jest wystawa prac jego finalistów. 

POLSKIE WZORNICTWO
15.    Projektanci Roku 2020 
ARENA DESIGN 2020 pragnie zwrócić uwagę zagranicznych gości, inwestorów i klientów na polskie wzornictwo. Choć polska branża meblarska słynie z solidnej i jakościowej produkcji i od wielu lat znajduje się w czołówce światowych rankingów eksporterów i producentów mebli, młodzi, wykształceni i zdolni projektanci wciąż poszukują platformy promującej ich twórczość za granicą. Projektanci Roku 2020 to przegląd wybranych przez organizatorów ARENA DESIGN prac młodych polskich projektantów, którzy zachwycają poczuciem estetyki, dynamiką projektów oraz odpowiedzialnym i ekologicznym podejściem do wzornictwa. Wśród twórców, których działalność warto śledzić nie tylko w najbliższych latach, znaleźli się:
16.    Jan Kochański 
Założyciel warszawskiego studia projektowego, asystent w pracowni Projektowania Mebli na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Warszawie. Jego proces projektowy jest nierozerwalnie związany z budowaniem prototypów wspomaganym nowoczesnymi technikami komputerowymi oraz eksperymentowaniem z różnymi technikami obróbki materiału. Jego prace pokazywane były na wystawach w Londynie, Kolonii czy Paryżu. Zdobywały również wyróżnienia w wielu konkursach. W 2014 r. Kochański otrzymał Wallpaper* Design Award.
17.    Tartaruga studio 
Łódzka pracownia tkacka, która powstała ze wspólnej pasji dwóch przyjaciółek, Wiktorii Podolec i Jadzi Lenart. Na co dzień powstają w niej współczesne kilimy i tkaniny dekoracyjne. Każdy produkt jest wykonywany ręcznie przy użyciu tradycyjnych rzemieślniczych przyrządów i technik. Wełna używana w procesie produkcji pochodzi z recyklingu lub z polskich, zrównoważonych hodowli owiec. Tkaniny Tartarugi powstają z poszanowaniem dla środowiska oraz praw pracowników. Dwa procent dochodu ze sprzedaży każdego produktu przekazywane jest na kapitał społeczny. 
18.    UAUPROJECT 
Studio projektowe z Warszawy założone przez Justynę Fałdzińską i Miłosza Dąbrowskiego. Tworzą przede wszystkim produkty użytku codziennego. Eksplorują  i eksperymentują z prokonsumenckimi możliwościami druku 3D w lokalnej produkcji. Ich znakiem rozpoznawczym są powierzchnie pokryte fakturami. Produkty UAUPROJECT powstają 
z materiałów jakościowych oraz przyjaznych środowisku – bioplastików pochodzenia roślinnego czy tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Dzięki stworzeniu całościowego procesu projektowania, dystrybucji i produkcji obiektów metodą cyfrową mogą zostać dopasowane do każdego wnętrza. Wykorzystywana przez nich technologia przyrostowa pozwala na ograniczenie odpadów produkcyjnych do zera.
19.    FORMY PRZYSZŁOŚCI – STREFA POLSKICH PROJEKTANTÓW
20.    STREFA WIZJONERZY POLSKIEGO WZORNICTWA
ARENA DESIGN 2020 otwiera swoją przestrzeń ekspozycyjną także dla odważnych i nieoczywistych prac polskich projektantów. To im dedykowane są dwa nowe programy podejmujące się profesjonalnego prezentowania polskiego wzornictwa. W ramach tych programów swoje produkty lub rozwiązania wzornicze mogą zgłaszać zarówno projektanci, jak i producenci. 

 

ARENA DESIGN 2020, 25-28 lutego 2020, Międzynarodowe Targi Poznańskie