14. edycja festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE

Tegoroczna edycja festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE podejmuje temat miejskiego życia ulicy, dziś prawie zupełnie zdominowanej przez samochody. Hasło przewodnie pochodzi z książki Janette Sadik-Khan „Walka o ulice”, w której amerykańska badaczka miasta pisała: Podstawowa zasada organizacji ruchu znana jest od stu lat i do tej pory była ignorowana przez planistów. Głosi, że efekty zależą od tego, co zbudujesz. Więcej pasów ruchu, to więcej samochodów. Na 14. odsłonę festiwalu złożą się wystawa w Muzeum nad Wisłą oraz wydarzenia towarzyszące: dyskusje, spotkania, pokazy filmowe, spacery, a nawet wizyty w zajezdni tramwajowej. W ramach WARSZAWY W BUDOWIE Muzeum Warszawy zaprosi widzów do swojego Kina Syrena (Rynek Starego Miasta 42) na projekcje filmów związanych z  poruszaniem się po mieście. Seria krótkich metraży z Meksyku, Włoch, Polski i Ukrainy pokaże, jak współczesne miasta zmieniają się dzięki rowerom. „Cały ten dźwięk” opowie o  zanieczyszczeniu hałasem. Film „Dlaczego Właśnie Rower?” zabiera głos w dyskusji o  niderlandzkiej kulturze rowerowej, a „Fietspad Extravaganza” Julii Sokolnickiej portretuje choreografię ruchu rowerowego na ulicach Amsterdamu. 
25 października w Muzeum Warszawskiej Pragi odbędzie się spotkanie z profesorem Carlosem Moreno, doradcą merki Paryża. Moreno opowie o swojej koncepcji miasta 15 minut wprowadzanej dziś w Paryżu. – W czasie restrykcji pandemii COVID-19 mieliśmy wyjątkową możliwość spędzania czasu blisko domu, więc odkryliśmy na nowo przydatność czasu: nowe tempo życia – tłumaczy filozof. 

Następna edycja WARSZAWY W BUDOWIE w Muzeum Warszawy 

Dzięki wznowionej współpracy Muzeum Sztuki Nowoczesnej z Muzeum Warszawy od przyszłego roku festiwal będzie realizowany naprzemiennie przez obie instytucje. To oznacza, że już jesienią 2023 roku WARSZAWA W BUDOWIE trafi pod skrzydła Muzeum Warszawy – To dla nas bardzo ważne, że jako muzeum, które jest miejskie i chce być blisko mieszkańców będziemy odpowiedzialni za kolejną edycję festiwalu, który jak żaden inny jest zaangażowany w zmiany w Warszawie – mówi Karolina Ziębińska-Lewandowska, dyrektorka Muzeum Warszawy.