Kiedy w 1921 roku Max Braun otwierał swój pierwszy, niewielki warsztat we Frankfurcie nad Menem, nie przypuszczał, że jego przedsięwzięcie już niedługo na stałe zapisze się na kartach historii światowego wzornictwa. Już wtedy jednak inżynier był przekonany, że dobry design produktowy łączy w sobie praktyczność, prostotę i trwałość.

Braun - historia marki

Na początku Braun produkował przenośniki taśmowe. W 1929 roku wszedł do branży radiowej. Już na początku lat 30. firma Brauna przodowała wśród producentów łączących radia i gramofony w jednym urządzeniu. Synowie inżyniera – Artur i Erwin, po przejęciu firmy w 1951 roku, kontynuowali dzieło ojca we współpracy z Wyższą Szkołą Projektowania w Ulm, koncentrując się na wzornictwie przyjaznym dla użytkowników i trwałości produktów. Firma poszerzyła swój asortyment o produkty AGD i lampy błyskowe dla fotografów amatorów. W latach 50 w Braunie szczególnie ważne stało się nowoczesne wzornictwo. Pierwszym widocznym znakiem tej zmiany było nowe logo wymyślone przez Wolfganga Schmittela. W 1955 roku marka zatrudniła architekta Dietera Ramsa, by zaprojektował dla niej biura i salony. Rams z zadania wywiązał się doskonale, a wkrótce został szefem działu projektowania w Braun. Wypracowana przez niego koncepcja, sprawiła, że produkty marki stały się rozpoznawalne także ze względu na swój charakterystyczny design (kalkulator, radio, budzik). 

"Dobry design" według Dietera Ramsa

Jaki jest dobry design według Dietera Ramsa? Określa go 10 zasad, które projektant skrupulatnie wypunktował. Przewodnia myśl to słynne "weniger, aber besser", czyli "mniej, ale lepiej" podobne w swej wymowie do słynnego "mniej znaczy więcej" autorstwa  Ludwiga Miesa Van der Rohe. Ważne są także: innowacyjność, funkcjonalność, estetyka, prostota, użyteczność, bycie przyjaznym dla środowiska dopracowanie detali,  uczciwość wobec klientów i trwałość. Projektowane przez Ramsa przedmioty rzeczywiście wyróżniają się swoją jakością i wyglądem na tle innych, dostępnych na rynku. Rozwiązanie jakie wypracowała marka Braun stały się wzorem do naśladowania i na stałe trafiły do podręczników dla studentów wzornictwa przemysłowego.

Limitowana kolekcja i wyjątkowe wydarzenia na 100 urodziny

Z okazji swoich 100 urodzin, które przypadają w 2021 roku, Braun stworzył limitowaną kolekcję najpopularniejszych produktów z kategorii pielęgnacji ciała i higieny osobistej, urządzeń gospodarstwa domowego, zegarów i zegarków oraz systemów audio. Swoim wyglądem i funkcjonalnością wpisują się one w filozofię wypracowaną i latami promowaną przez braci Braun i Dietera Ramsa. Urządzenia zaprojektowane z myślą o współczesnych użytkownikach są wyposażone w specjalne dodatki, takie jak na przykład stylowe etui. Wszystkie produkty z limitowanej kolekcji są objęte 5-letnią gwarancją, co potwierdza zaangażowanie marki Braun w tworzenie trwałych produktów.

To nie koniec atrakcji z okazji wyjątkowego jubileuszu. Przez cały rok 2021 marka Braun będzie organizować spotkania, podczas których najważniejsze postaci ze świata designu, mody i kultury będą dzielić się swoimi poglądami na temat znaczenia „dobrego designu” współcześnie. Jeszcze w lutym zostanie ogłoszona współpraca marki z jedną z największych osobistości świata mody i designu. - 100-lecie istnienia to doskonała okazja, by rozpocząć dialog dotyczący zasad leżących u podstaw naszej marki – idea „dobrego designu” to według Braun praktyczność, prostota i trwałość, ale również uwzględnianie wpływu na przyszłe pokolenia. Zaplanowaliśmy serię ciekawych eventów z udziałem osób, które definiują znaczenie kultury i designu w dzisiejszym świecie. Na 100-lecie marki Braun przygotowaliśmy także limitowaną kolekcję produktów z przedłużoną gwarancją - podkreśla profesor Oliver Grabes, szef działu Global Braun Design.

Kolekcja produktów przygotowana z okazji 100-lecia marki obejmuje wybrane modele depilatorów mechanicznych, urządzeń IPL, golarek, urządzeń do stylizacji zarostu oraz wybrane modele partnerów licencyjnych Braun. Produkty z limitowanej kolekcji są dostępne w sklepach RTV Euro AGD, oraz na www.braun.pl.