Pasja, poświęcenie i pośmiertne uznanie. Tak w wielkim skrócie można podsumować losy słynnych malarzy. Filmy o artystach z reguły kipią od emocji. W naszym rankingu zebraliśmy dla Was 10 filmów o artystach, które koniecznie trzeba obejrzeć. Uwaga, na liście także filmy o polskich twórcach. 

1. „Dziewczyna z perłą”

Film z 2003 roku w reżyserii Petera Webbera jest opowieścią toczącą się głównie w domu Vermeerów. Tytułowa dziewczyna to młoda służąca Griet, która dzięki swemu talentowi i pasji staje się asystentką, a wkrótce i modelką malarza. Historia jest adaptacją powieści Tracy Chevalier i nie ma potwierdzenia na to, by miała miejsce w rzeczywistości. Obraz Webbera jednak dobrze oddaje ducha tamtych czasów i przenosi nas wprost do malarskiej pracowni Jana Vermeera. 

2. „Pollock”

Jacksona Pollocka zna każdy. Nie każdy jednak wie, że artysta, który rozsławił nowoczesną sztukę walczył z presją otoczenia, nie radził sobie z alkoholem, brakiem pieniędzy i samym sobą. Film odsłania kulisy sławy malarza.

3. „Frida”

Świetny film o Fridzie Kahlo, ikonie meksykańskiego malarstwa, urodzonej w słynnym Niebieskim Domu - – La Casa Azul. W roli zmagającej się z chorobą, bólem, depresją i samotnością artystki zobaczymy Salmę Hayek, w rolę Diego Rivery wcielił się Alfred Molina.

4. „Mój Nikifor”

Pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów Nikifora, ale i rewelacyjnej Krystyny Feldman. Jeden z najsłynniejszych polskich prymitywistów został doceniony dopiero po śmierci.

5. „Wielkie oczy”

Margaret Keane to druga po Andym Warholu gwiazda marketingu. Dzieło Tima Burtona to wspaniała okazja, by lepiej poznać amerykańską portrecistkę i zrozumieć dlaczego była w życiu nieszczęśliwa.

6. „Młyn i krzyż”

Film Lecha Majewskiego jest historią „Drogi krzyżowej” Petera Bruegela. Dzięki szeroko rozwiniętej technologii komputerowej można śledzić proces powstawania genialnej pracy.

7. „Mr Turner”

Obraz z 2014 roku jest mało znanym w Polsce filmem o kochającym innowacje malarzu doby romantyzmu.  A szkoda! Za życia obrazy Williama Turnera były krytykowane. Artyście zarzucano zamiłowanie do światłocienia i abstrakcji. Kochamy jego morskie pejzaże, a proces ich tworzenia zobaczycie też na ekranie. Po latach artysta został doceniony przez impresjonistów.

8. „Ostatnia rodzina”

Zdzisław Beksiński to twórca, którego można kochać lub nienawidzić. „Ostatnia rodzina” to jeden z najlepszych seansów o polskich artystach. Zrobiony z dużym rozmachem film ukazuje codzienne życie malarza. Mamy więc mieszkanie artysty na warszawskim Służewiu, kolekcję płyt Tomka, rodzinne wycieczki, fascynację kamerą video i oczywiście obrazy Zdzisława Beksińskiego. 

9. „Powidoki”

W swoim ostatnim filmie Andrzej Wajda (w swoim czasie student  Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, tę malarskość czuć mocno w jego twórczości filmowej) skupił się na historii Władysława Strzemińskiego. Związany z Łodzią walczący z systemem i nieuznający kompromisów artysta tworzył wedle własnych zasad. W roli malarza Bogusław Linda. 

10. „Caravaggio”

Niezwykle plastyczny film Dereka Jarmana z 1986 roku po prostu trzeba zobaczyć. Michelangelo Merisi da Caravaggio będąc na łożu śmierci, wspomina całe swoje życie. Poznajemy dzieciństwo, młodość, porażki i sukcesy artysty. Filmowe kadry wyglądają czasem jak ożywione dzieła mistrza. W roli malarza Niggel Terry. Ciekawostką jest rola Tildy Swinton (to jej filmowy debiut).