Komisja pod przewodnictwem kompozytora Jana A.P. Kaczmarka zdecydowała, że „Śniegu już nigdy nie będzie” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta będzie polskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy. Film włączył się do walki o nominację po niedawnym ogłoszeniu składu Konkursu Głównego festiwalu w Wenecji. To rzecz jasna nie mogło nie zwrócić uwagi komisji. „Śniegu już nigdy nie będzie” znalazł się również w zeszłym tygodniu na liście filmów, które zakwalifikowały się do konkursu głównego Telluride Film Festival.

O czym opowiada obraz? Fabuła wygląda tak: Pewnego mglistego poranka w mieście pojawia się ON – atrakcyjny mężczyzna z prawdziwego, egzotycznego wschodu. Żenia, bo tak brzmi jego imię, ma dar. Jego ręce leczą, a oczy zaglądają w dusze samotnych kobiet. Mężczyzna zatrudnia się jako masażysta na bogatym osiedlu pod miastem. Pracując dla ludzi odgrodzonych murem od „gorszego” świata, poznaje ich historie i osobiste dramaty. Wkrótce niezwykłe zdolności Żeni odmienią życie każdego z nich.

W filmie występują m.in. ukraińsko-angielski aktor Alec Utgoff, Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Katarzyna Figura, Andrzej Chyra, Weronika Rosati i Krzysztof Czeczot.

Walka siedmiu produkcji

Przypomnijmy, że o nominację walczyło siedem produkcji. Wśród nich byli kandydaci, którym dawało się większe szanse: m.in. „Sala samobójców. Hejter” Jana Komasy i „Sweat” Magnusa von Horna. W szczególności dzieło Komasy uznawano za faworyta i na forach internetowych można spotkać wiele zdziwionych komentarzy. Jednak zdaniem Komisji Oscarowej to „Śniegu już nigdy nie będzie” jest „obrazem spełnionym w każdej płaszczyźnie”. To film „dojrzały formalnie i technicznie, nasycony treścią, emocjami, pełen wielokulturowych wrażeń, tak bardzo poszukiwanych przez światową widownię”. Nam wystarczy poczekać na polską premierę, by się o tym przekonać.

ELLE MAN POLECA: Znamy listę filmów, z której zostanie wyłoniony polski kandydat do Oscara. Na liście m.in. „Sala Samobójców. Hejter” i „Sweat”

ZOBACZ: Cannes 2020: festiwal ogłosił wyniki selekcji. Na prestiżowej liście znalazł się polski film!

CZYTAJ: Kolejny film Jana Komasy odnosi sukcesy. „Sala samobójców. Hejter” zwycięzcą na prestiżowym festiwalu filmowym!