Margaret Thatcher była jedynym brytysjkim premierem, który piastował ten urząd trzy kadencje. Zanim jednak doszła do tego stanowiska, Margaret wychowywała się w rodzinie pastora kościoła metodystów, który sympatyzował z konserwatystami. Po ukończeniu studiów chemicznych na Oksfordzie i pracy w klilku przedsiębiorstwach chemicznych, Thatcher zdecydowała się na rozpoczęcie kariery politycznej. 

Margaret Thatcher: początki kariery

W 1950 i 1951 roku Margaret Thatcher wzięła udział w wyborach parlamentarnych z okręgu Dartford - była wówczas najmłodszą kandydatką z Partii Konserwatywnej! W tym samym czasie zainteresował się nią Denis Thatcherbogaty przedsiębiorca z branży chemicznej, którego przyszła pani premier poślubiła w końcu 13 grudnia 1951 roku. To on finansował początki kariery pani Thatcher i jej studia prawnicze. Dwa lata po ślubie Margaret urodziła bliźniaki.

Margaret Thatcher w Izbie Gmin

Po kilku porażkach w wyborach, Margaret Thatcher dostała się do Izby Gmin dopiero w 1959 roku. Już na pierwszym wystąpieniu w Parlamencie zauważono jej niezwykłe umiejętności oratorskie, dzięki którym szybko awansowała w partii. Od 1961 do 1964 roku siedziała w przedniej ławie poselskiej jako "sekretarz parlamentarny do spraw prawa pracy i wynagrodzeń". Po zmianach na szefa partii, Margaret została rzecznikiem do spraw budownictwa mieszkaniowego, żeby w 1966 roku znaleźć się w gabinecie cieni.

Margaret Thatcher była typem polityka, który ma swoje zdanie i nawet partia nie mogła wpłynąć na jego decyzje. Jako jedna z nielicznych członków Parlamentu opowiadała się za legalizacją aborcji i rezygancji z karania kontaktów homoseksualnych. Była za to przeciwna ułatwieniom w procedurze rozwodowej i zniesieniu kary śmierci. 

Era Żelaznej Damy

W 1970 roku Thatcher objęła stanowisko ministra edukacji. Swoimi decyzjami (zmniejszenie budżetu na szkolnictwo i niedosfinansowywanie bezpłatnego mleka) wywołała burzę prostestów. Cztery lata poźniej zasiadła w gabinecie cieni jako minister środowiska, a w 1979 roku Margaret Thatcher została pierwszą (i jak dotąd jedyną) kobietą premierem w historii Wielkiej Brytanii! Żelazna Dama (tak nazwała ją radziecka gazeta "Krasnaja Zwezda") zmniejszyła podatki dochodowe, ograniczyła wydatki na cele publiczne, a także upowszechniła "demokrację prywatnej własności". Za jej rządów prawie połowa dawnego sektora państwowego przeszła w ręce prywatne. O trzy miliony zwiększyła się liczba posiadaczy własnych domów, a liczba właścicieli akcji potroiła się. Dzięki niej spadła także inflacja i nastąpił wzrost gospodarczy. Wywołała także (kolejną w swojej karierze) falę prostestów zamykając nierentowne kopalnie.

Margaret Thatcher - polityczna emerytura

W 1990 roku po wprowadzeniu niepopularnej reformy podatkowej Margaret Thatcher zdecydowała się na ustąpienie ze stanowiska. W tym samym czasie królowa Elżbieta II przyznała jej odznaczenie Order of Merit, rok później jej mąż otrzymał tytuł baroneta, a dwa lata późńiej Margaret została baronową Kesteven hrabstwa Lincolnshire. Dzięki temu mogła zasiadać w Izbie Lordów. W 1995 roku ponownie wyróżńiono Thatcher, tym razem najwyższym odznaczeniem rycerskim w Wielkiej Brytanii, czyli Orderem Podwiązki.

Będąc na politycznej emeryturze Margaret była m. in. konsultantem koncernu tytoniowego Philip Morris oraz kanclerzem uczelni College of William and Mary i University of Buckingham. Jest także autorką dwóch pamiętników - "Droga do władzy" ("Path to Power") i "Lata spędzone na Downing Street" ("The Downing Street Years") oraz książęk poświęconych temetyce politycznej. 

Niestety, rodzina byłej premier ogłosiła, że "baronessa Thatcher, odeszła dziś rano w pokoju po udarze mózgu".