Jak działa aplikacja Hashiona?

Hashimoto u każdego może przebiegać inaczej i wiąże się z całą masą objawów, których może być nawet 45, rozwijają się powoli i długo pozostają niezauważone. W miarę postępowania procesu niszczenia gruczołu tarczycy stają się coraz bardziej intensywne, aż dochodzi się niewydolności tarczycy. Z czasem choroba uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Pojawiają się problemy z koncentracją i snem, zmęczenie, brak energii życiowej, zaburzenia wagi, a nawet depresja. I właśnie dlatego, Eva Galant, założyła aplikację Hashiona, która krok po kroku prowadzi pacjenta przez zmiany w różnych sferach życia, doprowadzając do zniwelowania objawów choroby oraz poprawy wyników krwi poprzez wyciszenie stanu zapalnego i zmniejszenie ilości przeciwciał we krwi. W jaki sposób? Za pomocą Hashiona użytkownicy mają możliwość śledzić swoje samopoczucie oraz czynniki, jakie na nie wpływają, a są to: dieta, aktywność fizyczna, zażywane leki i suplementy, stres czy alergie pokarmowe. Specjalnie rozpisany 20-dniowy program “Krok po kroku do remisji”, który jest sercem aplikacji, pomaga zapanować nad chorobą. Aplikacja znajduje też schematy między objawami, a wywołującymi je czynnikami i stopniowo prowadzi pacjenta przez zmiany w różnych sferach życia, aż do remisji. 

Hashimoto można ujarzmić, wprowadzając zmiany w swoim trybie życia, nawykach żywieniowych i suplementacji. Niezbędna jest do tego wiedza, dyscyplina i opieka specjalistów. Hashiona działa jak wirtualna klinika – jej głównym celem jest wsparcie chorych, w sytuacji kiedy właśnie dowiedzieli się o chorobie, ale nie wiedzą jak sobie z nią poradzić.  

Tłumaczy Eva Galant, założycielka aplikacji. Jednak to nie wszystko. Hashiona nie ogranicza się jedynie do aplikacji. Jej celem jest także stworzenie wspierającej się społeczności:

Do naszej grupy na Facebooku dołączyło już niemal cztery tysiące osób, na transmisjach live pojawia się ich kilka razy tyle, a nasz fanpage ma ponad 20,000 obserwujących. Dziewczyny szukają pomocy: sprawdzonej wiedzy oraz rad specjalistów i doświadczeń innych chorych. Chcemy dać im przestrzeń, w której mogą to znaleźć. Kiedy widzę posty od nowych użytkowników, w których piszą, że w końcu znaleźli miejsce gdzie ktoś rozumie ich chorobę, jest to dla mnie największa nagroda i motywacja do działania.


Założycielka z misją 

Eva Galant mieszka obecnie w Londynie gdzie ponad rok temu założyła Hashionę. Z wykształcenia inżynier, z zawodu managerka i przedsiębiorczyni. Od 7 lat chora na Hashimoto. Przeszła drogę typową dla większości chorych: kilka lat czekała na właściwą diagnozę, samodzielnie szukała wiedzy na temat choroby, a po tym jak udało jej się dojść do remisji, choroba wróciła ze zdwojoną siłą. Kiedy zawodowe życie pełne stresu i nieregularny tryb dały się we znaki, Galant zostawiła pracę w korporacji i poświęciła się dwóm sprawom: podreperowaniu własnego zdrowia i założeniu Hashiony. Chciała pomóc kobietom, które tak jak ona błądzą pomiędzy lekarzami a internetem w poszukiwaniu wiedzy oraz porad dotyczących choroby. Hashiona powstała tuż przed pandemią, a już na początku 2021 roku trafiła do użytkowników. Aplikacja będzie wciąż ulepszana, między innymi o sztuczną inteligencję:

Pracujemy nad specjalnymi algorytmami, które będą miały za zadanie wyciągać wnioski z przebiegu choroby wielu chorych. Silnik aplikacji zagreguje anonimowe dane, porówna je, a następnie wyłapie zależności i funkcjonujące schematy. Jeśli na przykład 40 tys. osób w podobnym stadium choroby i z podobnym jej przebiegiem czuje się lepiej, gdy nie spożywa glutenu, zasugerujemy artykuł omawiający tę zależność