Mimo burz wokół polskich wydarzeń modowych, tygodni mody, weekendów mody, fashion weeków różnej maści (a także nieodżałowanego Fashion Philosophy Fashion Week Poland) to jedno łódzkie wydarzenie oparło się wstrząsom. Złota Nitka ma prawie 30 lat tradycji a konkurs regularnie wyłania nowe talenty na scenie polskiego projektowania ubioru. Co więcej, jest przykładem imprezy, która łączy organizację akademicką z interesami instytucji regionalnych i branży kreatywnej. Wchodząc w skład programu Łódź Young Fashion, konkurs ma także moc wydarzeń towarzyszących i równoległych - Gali Dyplomowej ASP i festiwalu filmów modowych.

„Bardzo nas cieszy, że z roku na rok konkurs się rozwija. Mamy nie tylko wyjątkową liczbę zgłoszeń, ale przede wszystkim poziom artystyczny zgłoszonych kolekcji jest bardzo wysoki. To jest absolutnie nowatorskie podejście do realizacji pokazu w Polsce. Takiego formatu jak virtual reality jeszcze u nas nie było” – mówi Michał Szulc, dyrektor artystyczny Łódź Young Fashion.

W tym roku do samego konkursu zgłosiło się ponad 100 młodych projektantów. O nagrodę wartości 30 tys. złotych powalczy finałowa piętnastka – autorzy kolekcji najwyżej ocenionych w pierwszym etapie głosowania jury: Jan Chodorowicz, Nikola Fedak, Wiktoria Frankowska, Olgi Galińska, Mariola Homoncik, Jakub Jasiński, Jan Kardas, Martyna Kołtun, Sara Kukier, Wiktoria Łaskawiec, Julia Masłosz, Klaudia Przewoźniak, Weronika Surdacka, Kamil Wesołowski oraz Mikołaj Żurek.

Kolaże oparte na sylwetkach zaprojektowanych przez finalistów znajdziecie w naszej galerii. Stworzyła je szóstka studentek i studentów ASP.

Wśród finalistów znaleźli się studenci i absolwenci szkół projektowych z najlepszych uczelni artystycznych w kraju, m.in. Katedry Mody warszawskiej ASP, Instytutu Ubioru ASP w Łodzi, Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru z Warszawy, Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru z Krakowa, Katedry Ubioru Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, ale również z zagranicy – np. Central Saint Martins z Londynu.

W jury zasiądą dziennikarze redakcji modowych i projektanci, a także przedstawiciele organizatora, łódzkiej ASP, oraz partnera głównego wydarzenia – Miasta Łodzi. My też tam będziemy. Skład tegorocznego jury przedstawia się następująco: Marcin Świderek – szef działu mody ELLE, Marta Kowalska – redaktor prowadząca ELLE.pl, Maja Naskrętska – szefowa działu mody „Glamour”, Karla Gruszecka – redaktorka mody VOGUE Polska, Agnieszka Ścibior – redaktorka mody, Maciej Józwicki – projektant, zwycięzca Złotej Nitki 2019, Jakub Polanka – projektant, Magdalena Kacperska – prorektor ds. promocji i rozwoju ASP w Łodzi oraz Maciej Łaski – dyrektor Łódzkiego Centrum Wydarzeń. 

Realizowany od 1992 roku konkurs Złota Nitka, od samego początku związany z łódzką ASP, wspiera i promuje młodych projektantów mody w Polsce. Nagroda otwiera drzwi w branży mody i jest bez wątpienia znakiem jakości samym w sobie. Laureatami poprzednich edycji byli m.in. Łukasz Jemioł, projektanci z duetu Paprocki & Brzozowski czy Adrian Krupa. Fundatorem nagrody głównej w Konkursie o wartości 30.000 zł jest Miasto Łódź. 

Wirtualny pokaz konkursowy będzie można obejrzeć w przestrzeni publicznej Łodzi – w OFF Piotrkowska Center. Punktualnie o godz. 20.00 rozpocznie się projekcja na fasadzie jednego z budynków przy ul. Piotrkowskiej 138/140. Pokaz dostępny będzie również na stronie lodzyoungfashion.com oraz www.asp.lodz.pl.

Organizatorami Łódź Young Fashion oraz konkursu ZŁOTA NITKA są Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi i Stowarzyszenie Pola Designu, partnerem głównym jest Miasto Łódź, partnerem wydarzenia: Łódzkie Centrum Wydarzeń.

Więcej na www.lodzyoungfashion.com