Warto wzbogacić domową apteczkę w zioła z kategorii "na wszystko". Rośliny, które zdobią wnętrza, pięknie pachną, a przy okazji są świetne dla urody. Z ich właściwości można korzystać codziennie, zarówno w kuchni jak i pielęgnacji. Ziołowy ogród pozwala stworzyć swoją własną linię naturalnych kosmetyków. Znajdziesz w nim antidotum na trądzik, przebarwienia skóry, matowe włosy czy przedwczesne powstawanie zmarszczek. Przed wami rośliny odmładzające, które łatwo wyhodować w swoich czterech ścianach. 

Zioła na promienną cerę - Rumianek

Rumianek zawiera dużą ilość substancji zwanej alfa-bisabololem, dzięki czemu pomaga zmniejszać stany zapalne skóry. Łagodzi trądzik, wysypkę czy nawet przebarwienia spowodowane oparzeniami słonecznymi. Pomaga zasłonić blizny po dawnych wypryskach i poprawia koloryt cery, gdyż posiada właściwości rozjaśniające.

Jak używać: zaparz herbatę rumiankową. Pozostaw ją do schłodzenia. Używaj naparu jako tonik na twarz, rozjaśniającą płukankę do włosów lub po prostu dodawaj go do kąpieli. Rumianek regularnie stosowany zewnętrznie rozjaśnia drobne zmarszczki, obrzęki i cienie.

Porada dotycząca uprawy: rumianek to roślina kochająca światło. Potrzebuje dużo słońca oraz okazjonalnego podlewania.  Najwięcej właściwości mają kwiaty rumianku - to je warto zebrać i następnie ususzyć, lub korzystać z nich, gdy są jeszcze świeże. 

Zioła na promienną cerę - Bratek

Bratki mają właściwości antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze, co czyni je silnym antidotum na trądzik, liszajec czy łuszczycę. Maści zawierające wyciągi z bratków działają na cerę kojąco i rozświetlająco, a sam napar z rośliny silnie oczyszcza skórę. 

Jak używać: zaparz świeżego lub suszonego bratka. Jeśli masz problem z trądzikiem, pij ten napar dwa razy dziennie, przez miesiąc, a twoja skóra naturalnie się oczyści. Używaj go również jako tonik do twarzy lub ziołowy okład na zakażone i zaczerwienione obszary skóry. 

Porada dotycząca uprawy: bratki lubią mieć dużo światła, jednak preferują niższe temperatury. Warto wystawić je na balkonie w miejscu, gdzie jest dosyć chłodno, ale jednocześnie dociera tam słońce. 

Ziołowe kąpiele - rytuał z elementami natury >>