Co to jest ziele snów?

Ziele snów, znane także jako Entada rheedii lub african dream herb, to nasiona liany rosnącej w tropikalnym klimacie wschodniej i południowej części Afryki. Naturalnym obszarem występowania tej rośliny są strefy przybrzeżne, a więc jej ziarna mają tendencję do rozprzestrzeniania się drogą morską. Właśnie z tego względu Entada rheedii występuje też na terenie Indii, Australii czy Jamajki. Naturalnej dystrybucji nasion sprzyja ich budowa. Mają grubą, twardą skorupę (trudno je rozłupać bez pomocy młotka lub innego narzędzia), dzięki czemu mogą przetrwać w wodzie morskiej długi czas. Osiągają średnicę kilku centymetrów, niekiedy ważąc nawet kilkadziesiąt gramów. Skorupę zioła snów osłania biały miąższ. To właśnie ta część ma być odpowiedzialna za niezwykłe działanie owej rośliny (która de facto nie ma nic wspólnego z zielem).

Zioło snów w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z zielem. Od rośliny bardziej przypomina płaski kamień, który ma kasztanową barwę. 

W afrykańskich wierzeniach Entada rheedii to klucz otwierający bramę do świata duchów. Mieszkańcy Czarnego Kontynentu wykorzystują magiczne nasiona do wytwarzania amuletów i ozdób mających przynosić szczęście czy dobrobyt. Z miąższu z ziaren korzysta się w rytuałach plemiennych. Po rozłupaniu skorupy szaman rozdrabnia białą miazgę, po czym miesza ją z różnymi lokalnymi ziołami. Tak przygotowaną mieszankę przyjmuje się drogą wziewną. 

Ziele snów zapisało się w plemiennych tradycjach także innych ludów. W swoich obrzędach wykorzystują je m.in. rdzenni mieszkańcy Australii i Indii. Tamtejsza tradycja nakazuje suszyć miąższ w kamiennym piecu. Po namoczeniu w wodzie miazga jest gotowa do spożycia. Dream herb stosuje się również w afrykańskiej medycynie ludowej. Z miazgi miąższu przygotowuje się maść leczącą wiele dolegliwości - ból zębów, ból mięśni, czy nawet żółtaczkę. W niektórych regionach Afryki ziarna Entada rheedii zastępują kawę. Po wysuszeniu zostają zmiażdżone, a z otrzymanego proszku przygotowuje się napar o silnym, podobnym do kawy aromacie.  

Jak działa ziele snów?

Afrykańskie ziele snów wykazuje silne działanie oneironautyczne - wzmacnia sen sprawiając, że nocne projekcje stają się głębokie i wyraziste. Plemienni mieszkańcy Afryki wierzą, że w ten sposób mogą kontaktować się z duchami swoich przodków. Okazuje się, że właściwości nasion wynikają z zawartości pochodnych tryptofanu. Ten aminokwas łagodzi stres oraz poprawia samopoczucie. Wpływa też na jakość snu, biorąc udział w biosyntezie melatoniny i serotoniny. Ułatwia zapamiętywanie marzeń sennych, a w rezultacie przyczynia się do osiągnięcia stanu świadomego snu. Jednak właściwości Entada rheedii nie zostały potwierdzone przez naukowców. Z kolei opinie stosujących ją osób też nie są jednoznaczne.

Jak stosować ziele snów?

Istnieje wiele metod stosowania afrykańskiego ziela snów. Najbardziej tradycyjną jest noszenie amuletów (naszyjników, kolczyków i bransolet) z suszonych nasion rośliny. Tradycja szamańskich obrzędów nakazuje spożywać magiczne ziarna. W jaki sposób? Każde plemię robi to inaczej. Niektórzy szamani przygotowują wywar z surowych nasion, inni sporządzają zimny napój z wędzonych ziaren. Jeszcze inne plemiona zjadają biały miąższ Entada rheedii lub palą rozdrobioną miazgę, wcześniej łącząc ją z ziołami. Wierzy się, że dream herb wzmacnia działanie innych leczniczych roślin. Szamańskich rytuałów lepiej nie robić samemu, wbrew opiniom znalezionym w internecie. Działanie rośliny może być niepożądane, ze względu na brak dowodów naukowych. 

Ziele snów – opinie

Ziele snów od wieków uczestniczy w szamańskich obrzędach. Czy powoduje świadomy sen? Na ten temat krąży wiele opowieści. Opinie osób, które z jego pomocą próbowały wkroczyć do świata lucid dream, są bardzo podzielone.

- Nic... ani snu nie zapamiętałem a co dopiero LD. Przerywam eksperyment na rzecz skupienia się na zapamiętywania snów. Gdy wpisy w moim dzienniku snów będą regularne i przejrzyste i będę czuł, że dam radę zapamiętać sen na zawołanie, wtedy wznowię zażywanie specyfiku - relacjonuje Nocny Narrator, użytkownik forum I-Sen.

Internauta zauważył, że ziele snów nie jest magicznym składnikiem, którego spożycie od razu przenosi do świata snów. To tylko środek wspomagający właściwe techniki LD. Jego spostrzeżenia pokrywają się z licznymi opiniami osób, które od dawna zajmują się praktyką świadomego śnienia. Jednak w sieci nie brakuje opinii wskazujących na pozytywny wpływ dream herb. 

- OK, nie no tak miło mi się nie spało od dawna! Samo zasypianie było tak bardzo przyjemne, że właściwie chciałem, aby trwało cały czas. Snów miałem trochę i były całkiem rozbudowane. Także w 1 noc działania miałem mniej snów o mniejszej intensywności niż po ADR. Zobaczymy co dalsze noce przyniosą - pisze Toudy, zalogowany na forum Hyperreal.

Ta opinia zdaje się potwierdzać działanie nasion afrykańskiego ziela snów na osiąganie stanu świadomego śnienia. Internauta zauważył, że pod wpływem działania Entada rheedii jego marzenia senne były intensywne. Niektórzy są zdania, że o działaniu afrykańskiego ziela snów decyduje przede wszystkim jego dawka. 

- Brałem przez 5 dni i z dnia na dzień coraz gorzej mi się wstawało do pracy, ale jak wziąłem trochę więcej to miałem taki sen, że jak się obudziłem to miałem wrażenie że czasami miałem 100% świadomość np. stałem i długo się zastanawiałem czy iść dalej - opowiada DzisiejszyŚwiat, użytkownik forum Przebudzenie.

Ziele snów – gdzie kupić, cena

Ziele snów jest dostępne w wielu sklepach internetowych i na portalach aukcyjnych. Cena zamyka się w przedziale 15-25 zł, w zależności od wagi nasion. Czy warto kupić afrykańskie ziele snów? Tę kwestię trzeba rozstrzygnąć samodzielnie. Zastosowanie Entada reedii jako amuletu na pewno nie wywoła negatywnych skutków. Niestety, wpływ nasion na organizm przy ich tradycyjnym zastosowaniu (jak robią to afrykańscy szamani) do dzisiaj nie jest jasny. Sami sprzedawcy dream herb zaznaczają, że produkt nie jest przeznaczony do spożycia.

Jak wywoływać świadomy sen? Najlepsze techniki >>