Rodzaje ziaren kawy 

Dla wielu z nas dzień bez „małej czarnej” to dzień stracony. Delektując się doskonałym smakiem i aromatem kawy, często zastanawiamy się nad innymi jej aspektami. Bowiem już po pierwszych kawowych lekturach można się zorientować, że kawa kawie nierówna i tylko świadomy wybór ziaren pozwoli wydobyć z nich wszystko, co najlepsze. Jakie są zatem gatunki kawy i czym się one charakteryzują? 

 

Największą popularnością wśród kawoszy cieszą się dwie odmiany: arabika (coffea arabica) oraz robusta (coffea canephora). Każda z nich ma swój niepowtarzalny bukiet smakowy, zapach i charakter. Sprawdź, co sprawiło, że rozsmakowują się w nich ludzie na całym świecie. 

Ziarna kawy - robusta

Tylko 30 proc. światowego rynku kawy to sprzedaż robusty. W ziarnach tego gatunku znajduje się duża zawartość kofeiny - często może to być nawet 5 proc. Niewiele jest za to tłuszczy (3 - 7%) oraz cukrów (około 10%). W smaku dominuje gorycz, a kwasowość jest w zasadzie niewyczuwalna. Zaparzając robustę, łatwiej uzyskamy kremową warstwę na powierzchni naparu.

Ziarna te kupić można osobno, ale najczęściej występują w mieszankach z arabiką. Ziarna Robusty mają charakterystyczny wygląd: są owalne z prostą bruzdą. Drzewa z tego gatunku są odporniejsze na warunki klimatyczne i choroby, a także owocują częściej, co przekłada się na niższą cenę produktu.

Ziarna kawy - arabica

Ziarna arabiki są najpopularniejszym gatunkiem kawy. Obecnie stanowią około 70 proc. całego rynku kawy. Są podłużne i płaskie, a pośrodku znajduje się bruzda w kształcie litery "s".

Arabica w porównaniu do robusty, jest łagodniejsza w smaku i bardziej aromatyczna. Ma mniej goryczy, zamiast której wyczuć można lekką kwasowość. Arabica od robusty odróżnia się także niższą zawartością kofeiny (0,9 - 1,4%) przy nieco wyższym procencie tłuszczy (6 - 9%) i cukrów (15 - 17%). Arabika jest trudniejsza w uprawie i mniej odporna na niekorzystne warunki. Potrzebuje odpowiedniej temperatury i wilgotności, co przekłada się na wyższą cenę.

CZYTAJ TEŻ: Młynek do kawy: jaki wybrać? Żarnowy, ręczny, a może elektryczny?

ZOBACZ: Jaki ekspres do kawy wybrać do domu? Ciśnieniowy, przelewowy, a może kapsułkowy?

ELLE MAN POLECA: Prezent dla kawosza: 10 pomysłów na trafiony prezent dla miłośnika kawy

Ziarna kawy i ich specyficzne sposoby palenia

W surowych ziarnach kawy znajduje się około 25 substancji aromatycznych i smakowych, których liczba wzrasta do 700 po procesie wypalania czyli obróbki termicznej. Po obróbce termicznej ich liczba wzrasta do 700.

Im dłużej palone ziarna, tym ciemniejszy ich kolor, intensywniejsza goryczka i mocniejszy smak. Krótki czas palenia pozwala natomiast uzyskać kawę delikatną. Jakie sposoby palenia kawy wyróżniamy?

  • Palenie jasne to proces przebiegający w temperaturze nie przekraczającej 205 stopni Celsjusza. Pozwala uzyskać kawę o wysokiej zawartości kofeiny i naturalnym, kwasowym smaku.
  • Palenie średnie to technika najpopularniejsza. Wymaga temperatury od 210 do 220 stopni. Poziom kofeiny w tym przypadku osiąga wartości optymalne, a kwasowość ustępuje na rzecz charakterystycznej goryczki.
  • Palenie ciemne przebiega w temperaturze od 225 do 250 stopni. Ziarna stają się ciemnobrązowe lub czarne. Tak przeprowadzony proces niemal całkowicie usuwa z kawy kofeinę i kwasowość, zastępując ją mocną goryczką.

Jak prawidłowo przechowywać ziarna kawy, aby nie traciły swoich właściwości?

Ziarna kawy w stanie surowym można przechowywać przez kilka lat bez utraty właściwości. Po wypaleniu zaczynają one jednak szybko tracić na świeżości. Aby zachować aromat i smak jak najdłużej, należy przechowywać kawę ziarnistą w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Pamiętajmy także, aby mielić ziarna bezpośrednio przed zaparzeniem, a ich zapasy zużywać na bieżąco.