Advertisement

Definicja przyjęta przez Zero Waste International Alliance sprowadza się do stosowania zasad tzw. "5R", czyli: Refuse - odmawiaj, Reduce - ograniczaj, Reuse - wykorzystuj ponownie, Recycle - recyklinguj oraz Rot - kompostuj. Innymi słowy chodzi o odpowiedzialną produkcję, konsumpcję, a także o ponowne wykorzystywanie i odzyskiwanie wszystkich materiałów, które zagrażają planecie.

 

Zero Waste "od kuchni" 

Electrolux w swojej linii sprzętów AGD wprowadził szereg innowacji, które pomagają w ograniczeniu marnowania żywności przy jednoczesnym zachowaniu jakości składników i poprawie smaku posiłków roślinnych.

Rozwiązania te to z jednej strony inwestycja w wygodę i smak, z drugiej bardziej ekologiczna opcja pozwalająca oszczędzać zasoby Ziemi. 

W przypadku zmywarek warto wspomnieć o funkcji Time Menager, pozwalającej zredukować długość cyklu o połowę czy opcji AirDry, dzięki której następuje naturalna wymiana powietrza a efekty suszenia są nawet trzy razy lepsze a sam proces zmywania jest krótszy i zużywa mniej energii. Ecomentr pozwala monitorować cykl mycia tak, aby był najbardziej przyjazny środowisku, a program Machine Care przedłuża żywność zmywarki, co ogranicza produkcję elektrośmieci. 

Lodówki Electrolux zapewniają doskonałe środowisko do ekologicznego przechowywania żywności i ograniczają jej marnowanie. Szuflada NaturaFresh gwarantuje świeższe produkty aż do trzech razy dłużej po zakupie, zaś technologia Cooling 360° zapewnia stabilną temperaturę i wilgotność w każdym miejscu chłodziarki, dzięki czemu produkty dłużej zachowują oryginalny kolor, teksturę i wartości odżywcze. Dodatkowo ściana ze stali szlachetnej szybko stabilizuje temperaturę, szczególnie w przypadku otwierania drzwi chłodziarki.

Zero Waste – gorący temat! 

Pisząc o rozwiązaniach w duchu "zero waste" warto zwrócić szczególną uwagę na innowacje dotyczące gotowania i pieczenia. Intuicyjna linia płyt i piekarników Electrolux została dopracowana w każdym detalu. Urządzenia są idealnym wyborem dla osób zapracowanych - zapewniając im wygodę i oszczędność czasu, pasjonatów gotowania - gwarantując precyzję i perfekcjonistów w kuchni - oferując wspomaganie gotowania. 

W myśl idei mówiącej o tym, że jedzenie powinno przynosić korzyści zarówno konsumentom, jak i planecie, na pierwszy plan wysuwa się problem marnotrawstwa żywności. Piekarniki Electrolux zaprojektowano tak, by skracać czas pieczenia przy jednoczesnym zwiększeniu soczystości potraw. Funkcja Steamify wyręcza w sterowaniu ustawieniami piekarnika parowego dostosowując parametry pracy tak, żeby zmniejszyć zużycie tłuszczu, zachować witaminy i składniki mineralne oraz zapewnić lepszy smak i aromat. Natomiast funkcja Sous-vide - para w połączeniu z niską temperaturą - sprawia, że danie jest niezwykle delikatne i nie traci swoich zalet nawet po rozmrożeniu.

To elastyczność, wygoda, oszczędność i doświadczenie rodem z "gwiazdkowej" kuchni we własnym domu. 

Filozofię "zero waste" widać także w przypadku płyt indukcyjnych. Błyskawiczna reakcja na zmianę temperatury sprawia, że indukcja jest energooszczędna, ponieważ zużywa do 90% wyprodukowanej energii. Nie ma już obawy, że potrawa wykipi, ponieważ funkcja SenseBoil rozpoznaje moment zagotowania wody i automatycznie redukuje moc.

Electrolux od lat pokazuje, że możliwy jest sposób jedzenia korzystny i dla ludzi, i dla planety. Wszystko jest kwestią świadomego wyboru. O tym zaś mogą zadecydować nowoczesne rozwiązania stworzone z myślą o zrównoważonym rozwoju. Zatem odpowiedz na nasze pytanie: czy Ty działasz już w duchu "zero waste", dosłownie, od kuchni?