Zakaz handlu w niedzielę - nowelizacja ustawy

Z furtki pocztowej w ustawie o zakazie handlu w niedzielę korzystały do tej pory głównie sieci supermarketów (takie jak Biedronka, Lidl, czy Carrefour), ale także np. popularne Żabki. Pozwalała na to luka prawna, która spowodowała dopisywanie do zakresu działalności usług pocztowych, a to zwalniało z zakazu usług handlowych w niedzielę.

Odkąd zjawisko stało się coraz bardziej powszechne i coraz więcej podmiotów zaczęło w ten sposób obchodzić przepisy, uruchomiono prace nad nowelizacją ustawy. Nad załataniem luki zebrałsię zespół posłów PiS pod przewodnictwem Janusza Śniadka, który następnie zgłosił projekt do Sejmu.

W piątek 17 września Sejm opowiedział się za nowelizacją ustawy (przewagą głosów 272 do 135). Co to oznacza?

W niedziele będą czynne placówki pocztowe, czyli takie, których przychód z usług pocztowych przekracza 50% całego przychodu. To ma ukrócić sztuczne dopisywanie do działalności usług pocztowych, które nawet w symbolicznym zakresie służyły np. supermarketom jako argument przy otwieraniu swoich sklepów w niedziele.

Na liście działalności, które nie są objęte zakazem znalazła się działalność pocztowa. Uszczelniona ustawa ma zapobiec biznesowym ruchom sklepów, które tylko „udają” pocztę. "Tylko w tym roku zarejestrowano już ponad 6 tysięcy nowych placówek pocztowych. To wzrost o 300 proc. w porównaniu z rokiem 2020" – informowała niedawno „Rzeczpospolita”.