"Podając się za bogatego potentata diamentów, uwodził kobiety w sieci, a następnie wyłudzał od nich miliony dolarów. Teraz niektóre ofiary planują zemstę" - taki opis widnieje w bibliotece Netfliksa przy tytule "Oszust z Tindera". Chyba sama platforma streamingowa nie spodziewała się, że ta produkcja będzie miała taki odzew wśród widzów. Od momentu premiery prawie codziennie pojawiają się kolejne newsy dotyczące tego "antybohatera", czyli Simona Levieva aka Shimona Hayuta (podobno mężczyzna łącznie wyłudził 10 milionów dolarów od kobiet na całym świecie), jego współpracowników, czy kobiet, które niestety dały się oszukać. To nie koniec takich historii. Jeśli uważnie przejrzycie tytuły dostępne na Netflix czy HBO GO, to znajdziecie wiele podobnych fabuł. Co warto zobaczyć?

"Kim jest Anna?", Netflix

Kolejny hit od Netflix ostatnich dni. Produkcja fabularna oparta na prawdziwych wydarzeniach, która przedstawia historię ambitnej dziennikarki, badającej sprawę Anny Delvey - kobiety podającej się za spadkobierczynię ogromnej niemieckiej fortuny, dzięki czemu udało jej się zmylić i okraść wielu bogatych nowojorczyków, finansistów, czy prawników.

Jako główne źródło podaje się artykuł opublikowany na łamach New York Magazine z 2018 roku. W kwietniu 2019 r. Delvey (a tak naprawdę Anna Sorokin) została oskarżona za swoje kradzieże, a w maju skazana na co najmniej cztery lata więzienia po miesięcznym procesie.

"FYRE: Najlepsza impreza, która nigdy się nie zdarzyła", Netflix

Co ciekawe, w serialu "Kim jest Anna?" pojawia się wątek (nie)słynnego festiwalu FYRE. "Pomysłodawcami festiwalu Fyre byli Billy McFarland i raper Ja Rule. Reklamowano go jako luksusowe wydarzenie muzyczne na prywatnej wyspie pełnej skąpo odzianych supermodelek. Gościom obiecywano ekskluzywne udogodnienia, a czas umilać im miały największe gwiazdy muzyki. Jednak szumne zapowiedzi nie miały wiele wspólnego z rzeczywistością. " - przeczytamy w oficjalnym opisie.

Wydarzenie promowały największe gwiazdy modelingu i instagrama z Kendall Jenner, Emily Ratajkowski czy Hailey Bieber na czele. Za produkcję odpowiada Chris Smith, reżyser nominowanego do nagrody Emmy dokumentu "Jim i Andy".

"Wynalazczyni. Dolina Krzemowa w kropli krwi", HBO GO

Steve Jobs w kobiecej wersji? Tak nazywano Elizabeth Holmes, która przyjechała do Doliny Krzemowej ze swoim wynalazkiem. A była to mała czarna skrzynka o nazwie "Edison", która była w stanie zrobi 200 testów medycznych i to tylko z jednej kropli krwi. Na sukces nie trzeba było długo czekać - jej firma Theranos była hitem, a wartość spółki przekraczała 9 miliardów dolarów. Okazuje się, że wszystko było kłamstwem.

Na kanwie tej historii powstał właśnie serial "The Dropout" z Amandą Seyfried w roli głównej. 

"McMiliony", HBO GO

"Serial dokumentalny HBO przedstawiający historię byłego policjanta, który przez ponad 10 lat czuwał nad prawidłowością organizowanej przez sieć McDonald’s loterii Monopoly, z której potajemnie wykradł miliony dolarów."

"Brudna forsa", Netflix

"Od szybkich pożyczek po samochody fałszujące wyniki testów emisji spalin — ten serial dokumentalny ujawnia bezwstydne akty korporacyjnej chciwości.". W tym serialu dokumentalnym poznamy kulisy działań holdingu Wells Fargo, premiera Malezji, Najiba Razaka, czy Jareda Kurshnera. 

Na Netflix dostępne są dwa sezony. 

"Operacja Varsity Blues: Rekrutacyjny skandal", Netflix

Słyszeliście o aferze rekrutacyjnej na studia w USA? Ze sprawą powiązane były również gwiazdy Hollywood. Za wszystkim stał jeden człowiek. To on umożliwiał dzieciom bogatych dostanie się na najbardziej prestiżowe uczelnie w kraju, choć patrząc na ich wyniki, w ogóle nie powinny mieć szans na miejsce na uniwersytecie. 

W Ricka Singera wcielił się aktor Matthew Modine.

"Morderstwo wśród mormonów", Netflix

"Nieprawdopodobna, ale prawdziwa historia kryminalna — przebiegły oszust postanawia zagrać o wysoką stawkę, co prowadzi do rozlewu krwi i uderza w fundamenty wiary." W połowie lat 80. w Salt Lake City dochodzi do kilku wybuchów bomb. To ogromny cios dla społeczności Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, ponieważ ofiary związane są z mieszkającymi tam mormonami. To nie wszystko. Ciężko ranny jest także Mark Hofmann, kolekcjoner i odkrywca ważnych dokumentów, m.in. legendarnego listu białej salamandry, którego treść rzekomo podważa podstawy, na których opiera się religia mormonów. Co wyniknie z policyjnego śledztwa?

"Mistrzowie mistyfikacji: Historie słynnych oszustów", Netflix

"W tym wstrząsającym serialu dokumentalnym udający brytyjskiego szpiega okrutny oszust manipuluje i okrada swoje ofiary, pozostawiając za sobą zrujnowane rodziny." Pierwszy sezon produkcji opowiada historię Roberta Hendy-Freegarda. Mężczyzna przez 10 lat oszukiwał co najmniej siedem kobiet i jednego mężczyznę, wyłudzając od nich łączną sumę blisko miliona funtów. Jego ofiary były przekonane, że współpracują z tajnymi służbami, a jeśli odmówią wykonywania poleceń, ich rodziny znajdą się w poważnym niebezpieczeństwie.

"Nabrani: Prawdziwa historia o fałszywych obrazach", Netflix

Pewnego dnia kobieta przynosi do nowojorskiej galerii nieznane dzieła wybitnych malarzy. To prawdziwe okazy sztuki czy wielkie oszustwo? 

"Odwal się od kotów: Polowanie na internetowego mordercę (Don't F**k With Cats: Hunting an Internet Killer)", Netflix

Nie jest to serial dokumentalny o oszustwie tylko sprawie kryminalnej (z morderstwem włącznie), ale za ten tytuł odpowiadają twórcy "Oszusta z Tindera". "Don't F**k With Cats" przez cały czas trzyma w napięciu, a zaskakujących zwrotów akcji nie powstydziłby się tam najlepszy scenarzysta. Zobacz jak internauci z całego świata szukali pewnego psychopaty.

"Gdy do sieci trafia nagranie, na którym tajemnicza postać w ciemnozielonej bluzie z kapturem zabija dwa kotki, społeczność internetowa wpada w szał. Grupa internetowych detektywów-amatorów łączy siły, aby wytropić sprawcę. Rozpoczyna się niebezpieczna gra w kotka i myszkę, a każde kliknięcie zachęca niezrównoważonego prześladowcę do przesyłania jeszcze straszliwszych nagrań, aż w końcu udostępniony zostaje ostatni film. Tym razem ofiarą jest człowiek."