Zac Posen zamyka markę pod swoim nazwiskiem

Jeszcze kilka lat temu Zac Posen był jednym z największych młodych projektantów w świecie mody - suknie z metką "House of Z", inspirowane klimatem starego Hollywood, nosiły na czerwonym dywanie najważniejsze gwiazdy. Amerykański projektant swoją karierę rozpoczął chwilę po przekroczeniu dwudziestki, a punktem przełomowym w jego karierze była niesamowita błyszcząca suknia w kolorze czerwonego wina zaprojektowana dla Naomi Campbell. O jego karierze i pracy powstał nawet film dokumentalny "House of Z". Teraz jednak świat obiegła wieść, że Zac Posen zamknął w piątek swoją firmę. 

Jeszcze niedawno była ona w trakcie procesu sprzedaży (już wiosną jedna z firm inwestycyjnych chciała wycofać się i sprzedać swoje wydziały), a projektant próbował również na własną rękę znaleźć partnera biznesowego. To się jednak nie udało. Wczoraj firma opublikowała oświadczenie, w którym wyjaśniła, że "postanawia zaprzestać działalności i przeprowadzić uporządkowaną sprzedaż swoich aktywów". Zarząd dokonał przeglądu strategicznego oraz finansowego firmy i okazało się, że jedynym sensownym rozwiązaniem było zaprzestanie działalności. Wczoraj rano Zac Posen miał osobiście powiadomić swoich sześćdziesięciu pracowników z atelier, że ich miejsce pracy przestaje istnieć. Dziś zniknęła także strona internetowa projektanta.

Upadek modelu domu towarowego, wzrost segmentu fast fashion i zakupów online, większa konkurencja ze strony europejskich projektantów - serwisy branżowe tak właśnie widzą przyczyny upadku firmy Posena.

„Zespół zarządzający w firmie pracował niezwykle ciężko, aby poruszać się po coraz trudniejszych obszarach mody i handlu detalicznego, konsekwentnie oceniając strategiczne opcje wzmocnienia naszego profilu finansowego i wzrostu potencjału” powiedział Zac Posen w oświadczeniu. „Jesteśmy rozczarowani, że te wysiłki się nie powiodły i głęboko smucimy, że podróż trwająca prawie dwadzieścia lat dobiegła końca”. 

Ulubiona marka Rihanny i Jessiki Mercedes jest fenomenem 2019 roku. Bottega Veneta rekordowo nominowana do prestiżowej branżowej nagrody>>

Zac Posen zajmował się w ostatnich latach nie tylko modą można go było oglądać w amerykańskim "Project Runway", wydał również książkę kucharską "Coocking With Zac".