Gadżety erotyczne – krótka historia

Zabawki erotyczne nie są domeną naszych czasów. Tego typu akcesoria towarzyszą człowiekowi już od ery prehistorycznej. Potwierdzają to nie tylko rysunki w jaskiniach, lecz także odkrycia archeologiczne - najstarsze dildo liczy sobie aż 28 tys. lat. W starożytnym Egipcie Kleopatra używała pierwszego wibratora. Był to zwój papirusu, w którym zamknięto... pszczoły. Brzmi to dość zaskakująco, ale... owady wytwarzały wibracje, należy więc domniemywać, że gadżet spełniał swoją rolę. W sypialni królowej nie zabrakło też marmurowego dilda. W starożytnej Japonii, największym powodzeniem cieszyły się kulki Ben-Wan, czyli kulki waginalne albo kulki gejszy. Znacznie później, w epoce Renesansu Włosi wykonywali sztuczne członki z drewna, a jako lubrykantu używali oliwy z oliwek. Używana dziś nazwa "dildo" najprawdopodobniej pochodzi właśnie z języka włoskiego - słowo diletto można przetłumaczyć jako "sprawiać przyjemność". 

Modę na męskie gadżety erotyczne zapoczątkowali zaś XVII-wieczni żeglarze, którzy podczas wypraw używali Dame de Voyage - poskręcanych kawałków materiału, przypominających żeńskie narządy płciowe. Idąc dalej, w 1862 roku George Taylor (amerykański lekarz) stworzył pierwszy wibrator zasilany parą. 21 lat później powstał pierwszy wibrator elektryczny, który miał na celu... leczenie histerii. Około 1904 roku urządzenie trafiło do powszechnej sprzedaży (i znalazło swoje docelowe zastosowanie), co należy uznać za początek ery współczesnych seks-gadżetów.

Gadżety erotyczne – co wybrać?

Zabawki erotyczne to jednak nie tylko wibratory, choć w kontekście gadżetów erotycznych to o nich mówi się najczęściej. Jakie zabawki gadżety cieszą się zatem w ostatnich latach największym zainteresowaniem?

1. Wibrator sterowany smartfonem to zabawka na miarę ery inteligentnych urządzeń. Z jej pomocą można realizować najróżniejsze fantazje seksualne, a gdy mężczyzna będzie musiał wyjechać np. w delegację, wciąż będzie mógł sterować doznaniami swojej partnerki na odległość. Takiej ewolucji swojego urządzenia George Taylor na pewno się nie spodziewał!

2. Kolejny artykuły erotyczny, które skutecznie podnosi temperaturę w łóżku to jadalna bielizna - dostępna zarówno dla niej, jak i dla niego. Jadalna bielizna jest elastyczne, więc łatwo dopasować ją do figury. Jak się łatwo domyślić, dość mocno działa na wyobraźnię. Nie należy jednak mieć jej jednak zbyt długo na sobie, bo temperatura ciała szybko ją rozpuści...

3. Gadżetem, który sprawi wiele przyjemności obojgu partnerom, jest pierścień na penisa, tzw. ring. To niewielka obrączka, którą nakłada się na nasadę członka. Służy wzmocnieniu erekcji i przedłużeniu stosunku, a przy okazji - stymuluje łechtaczkę. Niektóre modele mają wbudowany wibrator, który dodatkowo potęguje doznania. Należy jednak pamiętać, że pierścień nie powinien być używany dłużej niż 20 minut. 

4. Najlepszym lekarstwem na sypialnianą nudę są erotyczne stroje. W jednej chwili pani domu może stać się niegrzeczną nauczycielką, bezpruderyjną pokojówką czy stojącą na straży rozkoszy policjantką. Efekt murowany!

5. Jeżeli mężczyzna nie boi się eksperymentów, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sięgnąć po dildo dla par. Taki gadżet ma dwa końce - do stymulacji dopochwowej i analnej. Taka zabawka jest też niezwykle popularna wśród par żeńskich. 

Na co zwrócić uwagę kupując gadżety erotyczne?

Zabawki erotyczne oferowane są w wielu wariantach i odmianach. Znajdziemy je nie tylko w coraz popularniejszych sex-shopach, lecz także w internecie. Rynek zalewa coraz więcej sprzętów, urządzeń i akcesoriów o zastosowaniu łóżkowo-sypialniamym. Jak zatem wybrać najlepsze? Co sprawdzić i czym się sugerować przy zakupie?

1. Pierwsze, na co należy zwrócić uwagę, to materiał, z którego gadżet został wykonany. Akcesoria erotyczne muszą być przyjemne dla ciała i, co najważniejsze, całkowicie bezpieczne. Nie chcemy przecież, żeby łóżkowe igraszki skończyły się reakcją alergiczną lub bolesnymi urazami. Jednym z najbezpieczniejszych i najtrwalszych materiałów jest silikon, choć dobrze sprawdzi się też stal chirurgiczna, kamień i szkło. Bez obaw, lite szkło borosilikatowe nie pęknie w miejscach intymnych.

2. Kolejny istotny aspekt to łatwość utrzymania czystości. Zabawki erotyczne, zwłaszcza służące do stosowania wewnątrz ciała, należy myć przed i po każdym użyciu. Wymienione wyżej materiały świetnie znoszą kontakt z wodą i z detergentami przeznaczonymi do gadżetów erotycznych. Jeżeli zdecydujemy się na zabawkę zasilaną bateriami, należy upewnić się, że jej obudowa jest wodoszczelna.

3. Kolejna kwestia dotyczy już sfery psychicznej. Każdy seks-gadżet przyniesiony do sypialni musi odpowiadać obu stronom. Zbliżenia mają dawać obustronną przyjemność, nie należy więc nalegać na zakup gadżetu, który nie odpowiada partnerce bądź partnerowi. Ten segment rynku jest na tyle rozbudowany, że bez problemu można znaleźć zabawki odpowiednie dla obu użytkowników.   

Zabawki erotyczne przestały już kojarzyć się z łóżkowym wyuzdaniem. Z seks-gadżetów korzysta coraz więcej par i bardzo dobrze. Nie ma nic gorszego niż monotonia w sypialni. Warto jednak pamiętać, aby używać ich z rozwagą, by nie stały się dominującym elementem życia seksualnego. Akcesoria łóżkowe mają bowiem służyć przede wszystkim urozmaiceniu sfery intymnej. Ich rosnąca popularność świadczy o tym, że coraz bardziej otwieramy się na nowe doznania w łóżku. Warto jednak pamiętać, że wciąż najważniejsza w łóżku jest osoba, z którą decydujemy się do niego iść. I nasza wzajemna satysfakcja seksualna. Nie pozwólmy zatem, żeby gadżety erotyczne stały się jej podstawą, warunkiem czy substytutem.