„Automaty do ponownego uzupełniania produktów w płynie to wg nas jedna ze skutecznych dróg w ograniczaniu jednorazowych opakowań z plastiku” – mówi Szymon Barabasz ze Swapp. – „W ankiecie, którą przeprowadziliśmy kilka miesięcy temu, większość respondentów potwierdziła zainteresowanie takim rozwiązaniem. Teraz przyszła pora testu, ale już mogę powiedzieć, że pierwsze dni przyniosły bardzo optymistyczne dane” – dodaje.

”Carrefour Polska w ramach m.in. polityki biznesu odpowiedzialnego społecznie, angażuje się w inicjatywy, które mają na celu poprawę stanu środowiska naturalnego. Jednym z takich projektów jest stacja do refillingu opakowań Swapp, gdzie można uzupełnić kosmetyki polskiej marki Yope do butelek wielokrotnego użytku. Projekt odpowiada na problemy środowiskowe związane z nadprodukcją opakowań i powstających z nich odpadów opakowaniowych.” – mówi Barbara Kowalska, Dyrektor Działu Jakości i Zrównoważonego Rozwoju w Carrefour.

Co można uzupełnić? 

W menu automatów znajdują się zarówno klasyki, czyli najczęściej kupowane produkty YOPE, jak i nowości. Na chwilę obecną można wybrać: naturalny żel pod prysznic Yunnan, naturalne mydło w płynie Werbena, naturalny szampon Mleko Owsiane, naturalne łagodne mydło antybakteryjne. 

Jak to działa?

Podobnie jak automat z kawą. Stawiasz pustą 500 ml butelkę w wyznaczonym miejscu i na ekranie urządzenia wybierasz produkt, którym chcesz ją napełnić. Płacisz, zbliżając kartę do terminala, naciskasz start i gotowe! Jeśli jednak nie posiadasz żadnej butelki ze sobą, na miejscu możesz kupić lub wypożyczyć butelkę wielokrotnego użytku.