Zupełnie jak w grach – poluj na dropy

O dropach dowiedziałam się jakiś czas temu. To pojęcie, które zdecydowanie króluje wśród nastolatków i nieco starszych od nich osób. Czemu jednak mam z tego nie korzystać? 
Są dwa podstawowe sposoby ekspresowej sprzedaży produktu przez markę. Pierwszy to zwyczajny wyścig. Załóżmy, że o 23:00 Twoja ulubiona marka wrzuca na stronę sklepu internetowego model Twoich wymarzonych butów po cenie o 70% niższej. Już o 22.50 serwery sklepu internetowego rozgrzewają się do czerwoności. Wciskasz „Ctrl+c” i… wygrywają najszybsi. 
Drugi popularny sposób to losowanie. Przykładowo Twoja ulubiona marka otwiera „drop” Twoich wymarzonych butów o 12:00. Wszyscy, którzy mają otwartą stronę internetową z tym produktem mają szansę kupić go taniej. Takie losowanie kończy się, kiedy pula wszystkich przeznaczonych na „drop” par tych butów skończy się. 
Wskazówka: Gdzie znajdziesz informacje na temat dostępnych dropów? W internecie. Przeglądaj oficjalne strony, media społecznościowe, fanpage. Musisz uzbroić się w cierpliwość. Polowanie nie jest takie proste. 

Drop - to nic innego jak szybka krótkoterminowa wyprzedaż. Jeśli grasz w gry MMORPG, jest dokładnie tak samo, oznacza zrzut, spadek. W praktyce polega to na tym, że właściciele marek decydują się „wrzucić” do sklepu jeden ze swoich produktów w okazyjnej, o wiele niższej cenie.

Wybieraj vintage i oszczędzaj

Uwielbiam łączyć nowe ze starym. Uważam, że nie tylko wyglądam ciekawiej, ale daję rzeczom drugie życie.  Z resztą nie dotyczy to tylko ubrań, ale wystroju wnętrz, książek, tak naprawdę niemal wszystkiego. 
Żyjemy w kulturze konsumpcjonizmu, funkcjonujemy w poczuciu ciągłego niedosytu, a przecież rzeczy z drugiej ręki nie są gorsze. Dlatego korzystam z portalów aukcyjnych nie tylko w Polsce. W mediach społecznościowych zalazłam też kilka ciekawych profili z całego świata, które w ciekawych cenach sprzedają naprawdę ciekawe perełki.   
To też ciekawa okazja do kupienia rzeczy jeszcze nowych, które były nietrafionym prezentem, chwilową zachcianką, nietrafionym zakupem. W końcu niemal wszystkim z nas się to czasami zdarza. Właśnie tak zdobywam ciekawe przedmioty w zdecydowanie niższych cenach. 
Wskazówka: Zacznij od polskich platform. Jeśli spodoba Ci się kupowanie rzeczy vintage, rozszerz poszukiwania. Wiele portali, a także prywatnych osób, wysyła paczki do Polski. 
Jedyna wada. Musisz nieco dłużej poczekać na przesyłkę. 

Jak płacę? Kupuję za granicą i też oszczędzam  czyli wygodna usługa wielowalutowa

Od dawna korzystam z usługi wielowalutowej w mBanku. O co tu chodzi? Masz do wyboru dwie opcje.
Z włączoną usługą wielowalutową, kartami debetowymi mBanku możesz płacić za zakupy, podróże, jedzenie we wszystkich walutach świata z 0,5% prowizją za przewalutowanie w ramach akcji specjalnej Żyj Globalnie. Przy tym nie musisz otwierać dodatkowych kont walutowych i kupować waluty. Prosto i wygodnie.
Możesz też nieco inaczej skorzystać z usługi i zasilić rachunki w walutach, w których będziesz płacić. Do wyboru masz 11 walut.
W usłudze wielowalutowej najlepsze jest to, że karta „wie”, z którego rachunku ściągnąć pieniądze. I zawsze wybiera walutę lokalną kraju, w którym robię zakupy. Jedną kartą możesz płacić m.in. w euro, funtach, frankach szwajcarskich, chorwackich kunach, węgierskich forintach, koronach czeskich czy szwedzkich. A jak zabraknie waluty to zawsze możesz ją szybko dokupić w mKantorze.
Wskazówka:  Co jeśli na koncie zabraknie Ci danej waluty? Wtedy karta ściągnie pieniądze z Twojego rachunku złotowego. W ten sposób ochroni cię np. przed nieprzyjemną sytuacją, gdy na koniec wspaniałego dnia sprzedawca lub kelner mówi: „Przykro mi, transakcja została odrzucona”.

Wyprzedaże - w internecie i stacjonarnie z usługą wielowalutową

Warto połączyć podróż z zakupowym szaleństwem. Wakacje są do tego najlepsze. Lato i zimowe wyprzedaże to najlepszy moment by kupić wszystko z listy brakujących rzeczy (tak, robię listę rzeczy, których potrzebuję). Nie mówię tu tylko o ubraniach. Wyprzedaże dotyczą wszystkiego. 
Wskazówka:  Kupujesz stacjonarnie? Sprawdzaj w sieciówkach co jest dostępne poza Polską. Wiele ciekawych, niedostępnych u nas rzeczy możesz kupić w tej samej sieciówce, ale ze strony innego kraju. Z usługą wielowalutową płacę wygodnie. Kiedy płacę podaję numer karty i gotowe. Szybko i na temat. 

Zakupy nie tylko w internecie - zwracaj uwagę na dodatkowe opłaty

Uwielbiam podróże, szczególnie po Europie. Z każdej z nich przywożę sobie pamiątki „na lata”. Zazwyczaj są to ubrania, buty, jakieś fajne dodatki lub elementy wystroju wnętrz. Tu szczególnie zwracam uwagę na ceramikę, choć jestem ogromną fanką polskiego wzornictwa. 
W tym przypadku zawsze płacę kartą z włączoną usługą wielowalutową, ale zwracam też uwagę na dodatkowe opłaty, których łatwo mogę uniknąć.

•    Dynamic Curency Conversion (DCC)

Część zagranicznych bankomatów i terminali płatniczych, przy płatności kartą lub wypłacie z bankomatu, może zaproponować Ci przewalutowanie w ramach usługi Dynamic Currency Conversion (DCC). Takie przewalutowanie zwykle może być jednak dla Ciebie niekorzystne. Dlatego zawsze sprawdzaj, czy nie poniesiesz takiej dodatkowej opłaty. 
Wskazówka: Nie wybieraj przewalutowania w ramach usługi Dynamic Currency Conversion (DCC).  W przeciwnym razie bank nie ma wpływu na kurs waluty transakcji . Jeśli płacisz swoją kartą wydaną do rachunku bieżącego, koszty przewalutowania z usługą DCC zwykle będą mniej korzystne niż te oferowane przez bank. W aplikacji mobilnej mBanku możesz skorzystać z zabezpieczenia od takich opłat. 
Dowiedz się więcej. http://www.mbank.pl/mbank-news/finansowe-abc/wplacasz-za-granica-pieniadze-z-bankomatu-placisz-na-zagranicznych-wakacjach-karta-nie-daj-sie-zaskoczyc-sprawdz-jakie-oplaty-moga-sie-z-tym-wiazac.html

•    Surcharge

Może zdarzyć się, że opłata będzie wyższa niż faktyczna kwota transakcji. Opłata surcharge może pojawić się kiedy płacisz kartą np. w sklepach. Wtedy, informacja o wysokości opłaty oraz pytanie o zgodę na jej pobranie pojawią się na ekranie terminala płatniczego.
Jeśli wypłacasz pieniądze z bankomatu za granicą, zawsze zwracaj uwagę na komunikaty, które wyświetla bankomat. 
Wskazówka:  Komunikaty dotyczące opłaty Surcharge wyświetlane na ekranie bankomatu czy terminala często są w języku obcym, dlatego zwróć szczególną uwagę na ich treść.
W aplikacji mobilnej mBanku możesz włączyć zabezpieczenie takich opłat.
Dowiedz się więcej. http://www.mbank.pl/mbank-news/finansowe-abc/wplacasz-za-granica-pieniadze-z-bankomatu-placisz-na-zagranicznych-wakacjach-karta-nie-daj-sie-zaskoczyc-sprawdz-jakie-oplaty-moga-sie-z-tym-wiazac.html

W mKantorze internetowym? Tylko

Staram się nie korzystać z kantoru stacjonarnie, a za granicą szczególnie. Wybieram ten w internecie. Dzięki temu wymieniam waluty w domu i korzystam ze stawek atrakcyjniejszych niż w punktach stacjonarnych. Wymiana waluty polega na przelaniu pieniędzy z podstawowego konta w banku (złotowego) na inne konto (walutowe), za pośrednictwem e-kantoru.
Wskazówka:  Jeśli masz konto w mBanku i dodatkowo skorzystasz z mKantoru, przyspieszysz operacje. Transakcja realizowana jest bowiem między rachunkami w tym samym banku, niemal w czasie rzeczywistym. Nie musisz więc czekać aż jakaś inna instytucja wyśle Ci przelew. Co może okazać się szczególnie ważne jeśli wymienisz za dużo i po wyjeździe zechcesz szybko odzyskać pieniądze.

Udanych łowów!