Swoje szczoteczkowe "dochodzenie" zaczęłam od testu. Do redakcyjnego beauty roomu trafiła nowość, soniczna szczoteczka do zębów Panasonic EW-DC12, która od razu rozgościła się w mojej łazience. Producent obiecywał, że będzie wyjątkowo skutecznie usuwać kamień nazębny i pielęgnować kieszonki dziąsłowe, a to wszystko z niezwykłą delikatnością, bez podrażnień. Jak wypadła w praktyce? 

Jak działa soniczna szczoteczka do zębów?  

"Szczoteczka soniczna, dzięki szybkim ruchom włókien, czyści zęby z wielką precyzją. Szczoteczka soniczna o ruchu wzdłuż linii dziąseł i odpowiednio drobnemu włosiu z łatwością dociera do najtrudniej osiągalnych przestrzeni między zębami i kieszonek dziąsłowych. Delikatne czyszczenie nie powoduje wycierania, ani zdzierania się szkliwa. Szczoteczka zbiera bakterie, które mogłyby spowodować przebarwienia lub nalot na zębach. Szczotkowanie nie wymaga praktycznie żadnego nacisku" - tłumaczy ekspert, Monika Gontarczyk, Trade & Marketing Communication Manager w Panasonic. 

Ale czy szczoteczka soniczna jest lepsza od szczoteczki tradycyjnej? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba zastanowić się nad tym, czym tak właściwie obie szczoteczki się od siebie różnią.

Szczoteczka soniczna różni się od szczoteczki tradycyjnej przede wszystkim skutecznością i dokładnością czyszczenia.

Tłumaczy ekspert, a następnie dodaje: "Manualnie wykonujemy zaledwie ok. 200 ruchów na minutę, a w przypadku szczoteczki sonicznej to nawet 31 000 ruchów/min. Istotny jest również kierunek ruchu włosia. Jedynie niektóre szczoteczki soniczne na rynku mają ruch „wymiatający”, wzdłuż linii dziąseł. Standardowe szczoteczki elektryczne wykonują ruchy rotacyjne, co nie pozwala na dokładne oczyszczenie kieszonek dziąsłowych z kamienia nazębnego i zalegających bakterii. Warto podkreślić, że mycie zębów szczoteczką soniczną jest delikatniejsze, nie powoduje obniżania się linii dziąseł, odsłaniania szyjek oraz korzeni zębów, więc jest istotnym czynnikiem w przeciwdziałaniu parodontozie." Wśród atrybutów, które stawiają szczoteczkę soniczną na pozycji lidera, znajdzie się również rodzaj użytego włosia - zazwyczaj jest ono bardzo drobne i delikatne. 

Jaką soniczną szczoteczkę do zębów wybrać? 

Myślałam, że w kwestii dbania o higienę jamy ustnej i pielęgnacji uśmiechu nic mnie już nie zaskoczy. Powiedzieć, że sonicznej szczoteczce Panasonic EW-DC12 się to udało, to jakby nic nie powiedzieć. Nie dość, że wygląda pięknie (detal w kolorze rose gold mnie zauroczył!), to z jej pomocą w końcu udało mi się wskoczyć na wyższy poziom bieli, a przy okazji ochronić moje dziąsła przed kolejnymi podrażnieniami - teraz już wiem, że korzystając z tradycyjnej szczoteczki używałam za dużo siły. 

Swoją szczoteczkę soniczną Panasonic EW-DC12 ustawiłam na tryb "Soft" (poza nim urządzenie posiada jeszcze 2 tryby: "Regular" i "Sensitive"), a i tak, pomimo delikatnej pielęgnacji i w zestawie z dobrą pastą do zębów, udało mi się uzyskać efekt wybielania, który jeszcze do niedawna wydawał mi się nie do osiągnięcia. 

W pierwszych dniach testu odkryłam jeszcze jedną, pozornie mało istotną, a w praktyce robiącą wielką różnicę funkcję - "łagodny start" umożliwia rozpoczęcie szczotkowania z bardzo małą szybkością, co ułatwia przyzwyczajenie się do szczoteczki. Świetne! 

Czym powinna się charakteryzować dobra szczoteczka soniczna? Bardzo drobnym włosiem, wibracjami sonicznymi wytwarzanymi przez silnik liniowy i ruchem szczoteczki w poziomie. Dodatkowo, tak jak w przypadku szczoteczki Panasonic, urządzenie powinno posiadać różne tryby pracy, aby można było dostosować je do indywidualnych preferencji. Więcej informacji o bohaterce naszego testu znajdziecie TUTAJ - przyjemnego szczotkowania!