KULTURA NA WEEKEND: MUZYKA

  • Maciej Gołyźniak Trio, The Orchid, Sony Music

To już 85. album z kultowej serii "Polish Jazz"! Serii wydawnictw jazzowych nagranych dla Polskich Nagrań Muza, które zaczęły ukazywać się w 1965 roku, wówczas pojawiły się winyle takich legend jak Krzysztof Komeda, Andrzej Kurylewicz, Andrzej Trzaskowski czy Włodzimierz Nahorny. Dziś po kilku dekadach od złotego okresu ten gatunek znowu bryluje w klubach, a wraz z tym od 2016 wznowiono wydawanie krążków kultowej serii. Oto jedna z najnowszych premier. Perkusista Maciej Gołaźniak poruszający się do tej pory po obszarach popu i muzyki alternatywnej zaprosił do tego projektu znakomitych instrumentalistów: Roberta Szydło (bas), Łukasza Damrycha (piano) oraz gościnnie Łukasza Korybalskiego (flugelhorn).

Powstała z tego tytułowa orchidea, album, o który sam artysta mówi tak: „Ta płyta to dla mnie wyjątkowy konglomerat nastrojów i fascynacji. Obecna w naszej kulturze i sztuce nostalgia, ale też chłód bardzo mi z kolei bliskiej Skandynawii. Poza tym, niezwykle inspirujące mnie nowojorskie myślenie brzmieniem. Z jednej strony ulubione przeze mnie ostatnio, współczesny hiphopowy groove, ale jednak jazzowe harmonie. Muzyczna podróż z Polski do Stanów z przystankiem w ulubionej Skandynawii”. Taka orchidea w domu to skarb. Zerwijcie ją dla siebie!

KULTURA NA WEEKEND: SERIAL

  • Ratched, Ryan Murphy, Netflix

Nie oglądam seriali, więc to polecenie musi być czymś wyjątkowym. Tak też jest, bowiem Ryan Murphy (m.in. serie „American Horror Story” czy „American Crime Story”) udowodnił właśnie, że jeśli chodzi o produkcje telewizyjne nie ma sobie równych. Jest autorski, jest rzemieślnikiem i wizjonerem wychodząc w swoich propozycja poza strefę komfortu widza. Tę strefę opuszcza też w najnowszej produkcji „Ratched”, historii pielęgniarki Mildred Ratched, która w 1947 roku zjawia się w szpitalu psychiatrycznym w Północnej Kalifornii. Szpitalu Dr Richarda Hanovera, w którym prowadzi się niepokojące eksperymenty na ludzkich umysłach...

Murphy narzuca formę teatru, tutaj gra się przerysowanie, cedząc każdy gest, spojrzenie, wypowiadane słowo. Do tego lawina ozdobników w postaci oszałamiającej scenografii, oddającej epokę, rekwizytów, detali, kostiumów i całej masy cytatów z klasyków kina z dreszczykiem emocji. Cytuje się tutaj Hitchcocka, bawi klasykami od "Lśnienia", "Mildred Pierce", "Milczenie Owiec" czy nawet po „Czarnoksiężnika z Krainy Oz", z którego reżyser zapożyczył zalewające główną bohaterkę szmaragdowe światło. Do temu tematy wykluczenia, poszukiwania własnej tożsamości i zła, z którym człowiek się nie rodzi, które narasta w wyniku ingerencji innych, zakompleksionych ludzi. Jest też wyborne aktorstwo Sarah Paulson w roli tytułowej, która zachwyca w każdym ujęciu.

KULTURA NA WEEKEND: MIEJSCE

  • VILLA EMPAIN

Czas na podróż do Belgii, a ściślej Brukseli, którą w razie bezpieczeństwa możemy zaplanować na bardziej łagodniejsze czasy. To tam przy Avenue Franklin Roosevelt 67 mieści się modernistyczna perła Villa Empain, zabytkowa rezydencja w stylu Art Deco zbudowana w latach 1930-1934 przez szwajcarskiego architekta Michela Polaka. Obiekt początkowo został zamówiony przez barona Louisa Empaina, syna belgijskiego przemysłowca Édouarda Empaina.

Dziś po latach i renowacji został oddany Centrum Sztuki i Dialogu między kulturami Wschodu i Zachodu, w którym odbywają się cykliczne liczne wydarzenia, wernisaże, koncerty, debaty na temat sztuki. Fasada rezydencji jest pokryta z każdej ze stron polerowanym granitem, a do wystroju wnętrza zastosowano bogactwo materiałów, w tym szkło, brąz oraz różne odmiany marmuru i drewna, jak drzewo różane, orzech i manilkarę (wiecznie zielone drzewo pochodzące z Ameryki Południowej dorastające do 20m). Miejsce konieczne do zaliczenia i przy okazji sfotografowania się przy tym cudownym basenie! 

KULTURA NA WEEKEND: KINO

  • Kino Atlantic, ul. Chmielna 33

Doczekaliśmy się takich czasów, że dawno postawione pomniki burzy się i stawia w tym miejscu nowe w postaci supermarketów, banków, szklanych wieżowców. Nie dba się o to co naszą tożsamością, którą tak łatwo wymazać i wykreować sobie nową. Taką tożsamością stolicy jest warszawskie Kino Atlantic, które jest najstarszym w tym mieście, historią, zapisem wielu filmowych wydarzeń i spotkań. Miejscem, w którym od 1930 roku widzowie przychodzą, żeby oderwać się od rzeczywistości.

To o Atlanticu pisał Leopold Tyrmand w kultowej powieści "Zły".  To w marcu 1930 roku Jerzy Sosnkówski, dziennikarz tygodnika ilustrowanego „Ekran" o kinie napisał tak: "Na pierwszym miejscu postawić należy niedawno otwarte kino „Atlantic", którego wnętrza najwięcej w Warszawie zbliżone są do ideału. Są spokojne, miłe, harmonijne a zarazem niesłychanie proste, skromne i niedrogie, zważywszy absolutny brak jakichkolwiek bezsensownych ozdóbek i ornamentów, które zawsze robią z sali wschodni bałagan, a nie siedlisko najnowocześniejszych wynalazków, jakim jest kino." Dlatego zdecydowanie przyłączam się do apelu o ratowanie Kina Atlantic, które parę tygodni temu chciano zburzyć. Chodźcie do kina na filmy, jeszcze lepiej wybierajcie kina z tradycją, duszą, zapewniam was, że wtedy kino smakuje inaczej, lepiej, mocniej.

KULTURA NA WEEKEND: WYDARZENIE

  • WARSAW GALLERY WEEKEND, 1-4 października

Jest taki jeden weekend w roku, kiedy to robi się miejsce dla nowej sztuki z Polski. Odsuwa się na bok wielkich mistrzów, zakurzone złote ramy pełne stańczyków i polskimi Hamletami i daje się szansę następnym pokoleniom. W tym roku Warsaw Gallery Weekend wyjątkowe będzie z wielu powodów. Po pierwsze to 10. jubileuszowa edycja największego tego typu cyklicznego przeglądu.

Po drugie, prócz stolicy, w wydarzeniu wezmą udział galerie z  Łodzi, Poznania, Gliwic i Katowic. Podczas WGW po raz kolejny przyznana zostanie również Nagroda Fundacji Sztuki Polskiej ING. Rada programowa wydarzenia wyłoniła grono 30 galerii, które zaproszone zostały do udziału. W 2020 roku będą to: Biuro Wystaw, BWA Warszawa, Dawid Radziszewski, ESTA, Fundacja Galerii Foksal, Fundacja Profile, Galeria m2, HOS gallery, Instytut Fotografii Fort, Jednostka, Le Guern, LETO, lokal_30, Monopol, Naga, Olszewski Gallery, Piktogram, Pola Magnetyczne, Polana Institute, Propaganda, Raster, Rodriguez, Serce Człowieka, Stereo, Szara, Szydłowski, WY, Wizytująca, Wschód. Weekend pełen świeżej sztuki potrwa od 1 do 4 października w całej Polsce!

ZOBACZ: „Kruk. Szepty słychać po zmroku”: Canal+ kręci drugi sezon serialu z Michałem Żurawskim

CZYTAJ TEŻ: Brad Pitt: jak dobrze znasz filmy z aktorem? [QUIZ]

WIĘCEJ KULTURY: Co oglądać w czwarty weekend września? [FILMY I SERIALE NA WEEKEND]