Kim była Baba Wanga?

Skąd pochodzi Baba Wanga i jak odkryła swój talent? Wangelia Pandiewa Guszczerowa (z domu Dimitrowa) urodziła się 31 stycznia 1911 roku w Strumicy, mieście wchodzącym wówczas w skład Imperium Osmańskiego. Ojciec dziewczynki, Pande, był skromnym właścicielem ziemskim, matka zaś zmarła, gdy Wangelia miała zaledwie trzy lata. Od tamtej pory pozostawała często pod opieką sąsiadek. Trwało to aż do chwili, kiedy Pande postanowił ponownie się ożenić i przenieść wraz z rodziną do wsi Nowo Seło w obecnej Macedonii Północnej. W roku 1923, mając 12 lat, przyszła jasnowidzka uległa poważnemu wypadkowi wskutek potężnej nawałnicy. Wichura mocno ją poturbowała, a po odzyskaniu przytomności Wangelia stwierdziła, że nie może otworzyć oczu. Miejscowi lekarze zalecili natychmiastową operację w stolicy, jednak wzroku nastolatki nie zdołano uratować. Rodzina wysłała ją do szkoły dla niewidomych w Zemunie (aktualnie dzielnica Belgradu), gdzie Wanga nauczyła się alfabetu Braille'a i zaczęła na nowo oswajać się ze światem. Podczas pobytu w Zemunie Wangelia zakochała się w niewidomym chłopcu z zamożnej rodziny. Kiedy para zaczęła planować małżeństwo, do dziewczyny dotarła wieść, że jej macocha zmarła przy porodzie. Oznaczało to dla Wangi konieczność powrotu na wieś. Przez kilka następnych lat pomagała ojcu w gospodarstwie i przejęła opiekę nad młodszym rodzeństwem.

Pierwsze przepowiednie baby Wangi szybko zdobyły krajową sławę. 

W 1941 roku u Wangelii ujawniły się zdolności jasnowidzenia. Zaczęła przepowiadać przyszłość napotkanym ludziom i doradzać im w kwestiach zdrowotnych. Dom Wangi nachodziły setki osób spragnionych wieści o wojennych losach krewnych. 8 kwietnia 1942 roku jasnowidzkę odwiedził nawet car bułgarski, Borys III. W tym samym roku Wanga poślubiła Dimityra Guszczerowa, żołnierza, któremu wcześniej wskazała morderców jego braci. Po wojnie para przeniosła się do miasteczka Petricz, gdzie ponadprzeciętne zdolności mistyczki szybko zapewniły jej popularność. Dimityr z kolei został powołany do wojska, by służyć w okupowanej przez Bułgarię Grecji. Po powrocie popadł w alkoholizm; zmarł na marskość wątroby 1 kwietnia 1962 roku. Pięć lat później bułgarskie władze nadały status zawodowy swojej prorokini, przyznając jej stałą pensję i ustalając wysokość opłat za udzielane porady. Przepowiednie baby Wangi zyskały znaczenie rządowe.

Przepowiednie Baby Wangi dla świata

Wangelię Guszczerową świat zapamiętał jako Babę Wangę - niepiśmienną wieśniaczkę mówiącą rzadkim dialektem, która została okrzyknięta jedną z najbardziej wiarygodnych jasnowidzów w historii. Przepowiedziała m.in. klęskę Hitlera podczas operacji w Rosji, rozpad ZSRR, zatonięcie okrętu podwodnego Kursk, a nawet atak terrorystyczny z 11 września 2001 roku. Najczęściej wypowiadała się na temat krajów słowiańskich, zwłaszcza ojczystej Bułgarii i Rosji. Przepowiednie Baby Wangi bywały też przedmiotem wielu manipulacji. Ludzie z jej otoczenia utrzymywali, że nie miała zwyczaju mówić o końcu świata, niechętnie zabierała też głos w kwestiach politycznych. Wszystkie te rzekome proroctwa wkładały jej w usta osoby trzecie. Wiele z nich powstało już po śmierci Bułgarki. 

Niektóre znane dziś "przepowiednie Baby Wangi" nigdy nie padły bezpośrednio z jej ust. 

Baba Wanga stała się także bohaterką kultury masowej. W 1997 roku brytyjska grupa rockowa Paradise Lost umieściła jej podobiznę na okładce swojego albumu One Second. 

Baba Wanga - przepowiednie dla Polski

Baba Wanga nie przepowiadała przyszłości konkretnych krajów, ale na podstawie jej proroctw dla Słowian można wywnioskować, o których państwach mowa. Bułgarka wieszczyła wielki światowy konflikt na tle religijnym, w wyniku którego Europę opanuje islam. Polska, z racji swojego położenia, odegra tu kluczową rolę. Islamska dyktatura ma się z nami jednak obejść dość łagodnie, dzięki tajnemu porozumieniu między kalifem a katolickimi dygnitarzami.

"Trudne czasy podzielą ludzi przez wiarę" - głosi Baba Wanga w przepowiedniach dla Polski.