Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zaangażowała się w walkę z koronawirusem. Jurek Owsiak poinformował na swoim Facebooku, że WOŚP zamówiła 50.000 Indywidualnych Pakietów Ochrony Biologicznej (IPOB). Na pakiet składają się: kombinezon, buty, panoramiczne gogle, rękawiczki i worek na odpady. Zestawy te zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa lekarzy i personelu medycznego ratującego życie i zdrowie osób zarażonych koronawirusem. To odpowiedź fundacji na niepokojące wieści o brakach w wyposażeniu szpitali, które zostały przemianowane na oddziały zakaźne. Fundacja przeznaczyła na ten zakup około 16 mln złotych. Dostawa zamówionego wyposażenia powinna nastąpić maksymalnie w ciągu kilkunastu dni. Fundacja WOŚP natychmiast rozpocznie dystrybucję pakietów do kilkudziesięciu ustalonych wspólnie z Ministerstwem Zdrowia placówek medycznych będących na pierwszej linii walki z koronawirusem.

To nie koniec wsparcia ze strony WOŚP. Fundacja wcześniej zakupiła 150 specjalistycznych łóżek szpitalnych na stanowiska intensywnej opieki medycznej o wartości blisko 4 mln złotych. Całość zaangażowania Fundacji w walkę z koronawirusem wynosi więc na ten moment blisko 20 mln złotych. Zarząd Fundacji zdecydował się pokryć koszt zakupu częściowo ze środków zebranych w roku 2019 w ramach 1% podatku, a częściowo - ze zbiórki 28. Finału WOŚP.

W obszarze naszego zainteresowania są także testy. Kolejną ważną i dobrą wiadomością jest, że polskie laboratorium Oncolab przy Uniwersytet Medyczny w Łodzi, całkowicie wyposażone w sprzęt przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, od dziś zaczyna wykonywać testy na koronawirusa. 1000 takich testów laboratorium otrzymało z Ministerstwa Zdrowia. My dodatkowo zakupimy specjalistyczne urządzenie – analizator, który pozwoli laboratorium wykonywać testy na 3 zmiany. Wielkie dzięki dla całej załogi, która podjęła się takiej pracy! - napisał na Facebooku Jurek Owsiak.