Depilacja z użyciem wosku to najchętniej wybierana metoda usuwania włosków na lato. Jest tania, szybka i efektywna. Po jej wykonaniu możesz cieszyć się idealnie gładką skórą nawet przez trzy-cztery tygodnie. Włoski odrastają wolniej niż po zgoleniu ich maszynką i nie są aż tak mocne. Tego rodzaju depilacji można dokonać samodzielnie w domu na kilka sprawdzonych sposobów. Należą do nich plastry, specjalny aplikator czy ręcznie robiona pasta cukrowa (przepis >>), która sprawdzi się szczególnie dla cery wrażliwej. Wosk stosuje się na każdą partię ciała - od twarzy po pachy, brzuch, plecy, nogi lub okolice bikini. Niestety, ten rodzaj depilacji jest dosyć bolesny, dlatego nie każda z nas potrafi się na niego zdecydować. Jeśli jednak masz ochotę spróbować, poznaj techniki jej wykonywania. 

Wosk do depilacji - rodzaje

1. Plastry z woskiem

Plastry z woskiem to najłatwiejszy sposób depilacji tą metodą, wskazany dla początkujących. Polega na potarciu w dłoniach kupnych plastrów, w celu rozgrzania wosku, przyłożeniu ich do ciała i zerwania szybkim, zdecydowanym ruchem. Jeden plaster można użyć kilka razy, dopóki będzie kleić się do skóry. Po zabiegu należy posmarować wydepilowane miejsca oliwką, by zapobiec utworzeniu się czerwonych plam czy krost. 

2. Płynny wosk

W przypadku depilacji płynnym woskiem, bardzo istotna jest temperatura, w jakiej znajduje się płyn. Musi być gorący - można podgrzać go w rondelku lub po prostu w mikrofali. Rozgrzany wosk nakłada się na ciało za pomocą szpatułki, zgodnie z kierunkiem w jaki rosną włosy, by po chwili oderwać zaschnięty płat. Uważa się, że ta technika, w przeciwieństwie do plastrów, czyli depilacji na zimno, jest o wiele bardziej precyzyjna. 

3. Pasta cukrowa

W przeciwieństwie do wosku pasta cukrowa nie jest gorąca, gdy nakładamy ją na skórę. Nie podrażnia włosków, tylko je okleja, dzięki czemu depilacja przestaje być bolesna. Ta metoda nie wymaga również dodatkowych akcesoriów, czy środków do zmywania. Cukrową masę wystarczy spłukać ciepłą wodą! Zabiegu można dokonywać nawet na bardzo krótkich włoskach - nie trzeba czekać na odrost. Należy pamiętać, by nie zrażać się do niego po pierwszym razie, bowiem ta technika wymaga wprawy i dobrego wyliczenia proporcji.

Depilacja woskiem - zalety

Jeśli boisz się sama zrywać wosk, wybież się na depilację do kosmetyczki. Zabieg w gabinecie przebiega ekspresowo - nie będziesz mieć czasu, żeby zastanowić się nad bólem. Do profesjonalnej depilacji używa się lekko znieczulających kosmetyków, które dodatkowo opóźniają porost włosków. Produkty te działają przeciwzapalnie i wspomagają regenerację naskórka. Waxing powtarza się co 3-4 tygodnie, co jest ogromną zaletą tej metody. Można depilować nią każdą część ciała, od nóg po plecy, brzuch, dekolt, ręce, bikini, brwi, ręce. Regularna depilacja woskiem sprawia, że włoski stają się cieńsze, inaczej niż w przypadku golenia się maszynką.

Depilacja woskiem - przeciwskazania

Niestety, depilacja woskiem jest bolesna. Nie poleca się jej osobom, które nie są zbyt odporne na ból. Ten rodzaj usuwania włosków odradza się również posiadaczkom żylaków i popękanych naczynek. Jeśli masz wrażliwą skórę skłonną do alergii, możesz po wszystkim mieć zaczerwienienia. Aby tego uniknąć, po depilacji posmaruj się balsamem łagodzącym podrażnienia. W tej roli najlepiej sprawdzi się masło kakaowe, krem aloesowy, olej kokosowy lub oliwa. Dzięki nim skóra szybciej się zregeneruje i uzyska gładkość oraz pożądany glow. Teraz śmiało możesz wybrać się w bikini na plażę!