Witamina E jest jedną z czterech witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (oprócz witamin D, K oraz A). Gdy po raz pierwszy odkryto witaminę E, nazwano ją czynnikiem płodności (fertility factor), ponieważ przy diecie ubogiej w witaminę E myszy nie mogły zajść w ciążę. U ludzi także potwierdzono jej właściwości pod względem płodności - zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Oprócz tego jest ona silnym antyoksydantem, dzięki swojej budowie zmniejsza aktywność wolnych rodników oraz zapobiega fotostarzeniu skóry. W badaniach in vitro (poza żywym organizmem) wykazano, że wspiera ona produkcję kolagenu w komórkach skóry oraz chroni ją przed stresem oksydacyjnym. Szczególnie dobrze działa w połączeniu w witaminą C i jest przez nią regenerowana. Chroni także tłuszcze przed utlenianiem, wspiera odporność i wpływa korzystnie na kości. Niewielkie dawki witaminy E mogą także działać przeciwnowotworowo

Witamina E - źródła

To głównie różnego rodzaju nasiona, np. słonecznika, orzechy takie jak migdały czy brazylijskie, awokado oraz różnego rodzaju oleje – szczególnie olej z kiełków pszenicy, ale także oliwa z oliwek czy olej słonecznikowy. Witaminę E można również przyjmować w postaci tabletek, ale należy być ostrożnym. Skutkiem wysokiej podaży suplementów z witaminą E może być większe ryzyko nowotworów prostaty oraz ogólnie większe ryzyko śmierci.

Witamina E w kosmetykach - kiedy stosować?

Pora stosowania witaminy E na skórę nie ma znaczenia, w niektórych przypadkach (np. blizn czy suchej skóry) zaleca się nakładanie kremów czy olejków kilka razy dziennie. Stosowanie w nocy jest praktyczne, ze względu na często gęsty i tłusty charakter produktów zawierających witaminę E. Skóra po aplikacji kremów z witaminą E może być tłusta i świecąca. Można także smarować skórę witaminą E bezpośrednio z kapsułki suplementu diety. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzi się alfa tokoferol. W kremach i produktach do pielęgnacji osobistej należy unikać octanu tokoferylu (tocopheryl Acetate), ponieważ jest on sztuczną wersją witaminy E, która może być szkodliwa dla skóry.

Witaminy E w kosmetykach - efekty

- silne działanie nawilżające;
- oczyszczanie twarzy (olejek z witaminą E);
- zdrowie paznokci (olejek z witaminą E);
- zmniejszanie rozstępów

Tekst: Michał Undra

Specjalista ds. zdrowia, ekspert od dietoterapii i medycyny funkcjonalnej z wieloletnim doświadczeniem. Zwolennik holistycznego podejścia do życia poprzez łączenie odpowiedniej diety, treningu i rozwoju duchowego. Jego misją jest pomoc ludziom w osiągnięciu zdrowia w każdym wymiarze.