FILM: 37. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy

Blisko 170 filmów, wśród nich premiery światowe, międzynarodowe i europejskie oto rozpoczyna się 37. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy, który odbędzie się w dniach 8-17 października, w formule tradycyjnej, w kinach, z udziałem publiczności oraz gości z kraju i zagranicy. Kinami festiwalowymi będą Kinoteka oraz Multikino Złote Tarasy. WśródWśród filmów m.in.: "Kapitan Wołkonogow uciekł" reż. Natasha Merkulova, Aleksey Chupov. Niezwykła wizualnie i bardzo oryginalna opowieść o przedśmiertnym maratonie skruchy kapitana radzieckich Służb Bezpieczeństwa (NKWD) Fiodora Wołkonogowa. W tle prześladowania polityczne w ZSRR, w 1938 roku. Premiera w konkursie w Wenecji czy "Kobiety płaczą" o kobiecie cierpiącej na depresję poporodową, która niemal zeskakuje z balkonu. Dziewczyna musi uporać się z piętnem HIV.

KSIĄŻKA: „Ararat” Louise Glück, Wydawnictwo a5

To jest Louise Glück, zeszłoroczna laureatka Literackiej Nagrody Nobla, której niezwykle osobiste, autobiograficzne wiersze w tomiku „Ararat” ukazały się właśnie nakładem Wydawnictwa a5. Ararat to z jednej strony biblijna góra dająca nadzieję na nowe życie po potopie, z drugiej nazwa żydowskiego cmentarza na Long Island, gdzie pochowany jest ojciec poetki. I to właśnie jego śmierć staje się tematem, bohaterem opowieści, którą szepczą zebrane tu ascetyczne wiersze. Utrata. Miłość do rodzica. Relacja rodzic dziecko. Rywalizacja pomiędzy rodzeństwem. Dorosłość. Czy wreszcie wiara, w życie, które wraz z śmiercią bliskiej nam osoby ucieka nam przez palce. Glück w tym niewielkim tomiku zebrała się na odwagę i przepracowuje wszystkie traumy, które następują po „nieżyciu”, po końcu. Zebrała się na ostatnią, może najtrudniejszą rozmowę z własnym odbiciem. Jest w tym wszystkim bardzo prosta, omija metafory, porównania, zachowując surową, czasem chłodną postawę. Jej dusza milczy, jeśli w ogóle mówi, to mówi w snach.

WYDARZENIE: Jan Lisiecki gra w Teatrze Wielkim w Warszawie

Już w najbliższą sobotę, 9 października spotkanie z Beethovenem w znakomitym wydaniu. Jego IV Koncert fortepianowy zagra gwiazda światowej pianistyki, młody wirtuoz, święcący tryumfy na międzynarodowej scenie muzycznej. Jan Lisiecki, którego błyskotliwa kariera zaczynała się na festiwalu Chopin i jego Europa w Warszawie, gdy w wieku 13 lat grał tu Koncerty Chopina, dziś jest jednym z najmłodszych artystów najważniejszej firmy fonograficznej na świecie, Deutsche Grammophon. W programie wieczoru znalazła się również uwertura Egmont oraz VII Symfonia Ludwiga van Beethovena w wykonaniu Orkiestry Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, z Patrickiem Fournillierem za pulpitem dyrygenckim. Wydarzenie otworzy cykl wieczorów symfonicznych, zainicjowany przez Patricka Fournilliera; jednocześnie jest częścią serii Preludia premierowe – koncertów, prezentujących w przededniu premier na dużej scenie twórczość ich kompozytorów. Jest wyjątkową propozycją artystyczną dla wszystkich melomanów: miłośników symfoniki, muzyki fortepianowej i opery.